Китай се отказа да спасява еврозоната

Китай се отказа да спасява еврозоната

Китайското правителство не възнамерява да използва средствата от меджународния си резервен фонд за подпомагане на ЕС в борбата му с дълговата криза, съобщи агенция „Синхуа” като се позова на изявление на китайския зам.-министър на външните работи Фу Инг.

В момента, Китай разполага с най-големия финансов резерв в света в размер на 3,2 трл. долара, отбелязва The Economic Times. Изданието цитира експерти, според които Пекин вече е инвестирал една пета от този резерв в различни дългове в еврозоната.

 По-рано френски медии разпространиха информация, че Китай е готов да предостави помощ на ЕС в размер на 100 млрд. долара при две условия: предоставяне на доказателства за ефективността на Европейския фонд за финансова стабилност и гаранции за вложенията.

 В днешното официално изявление от Пекин обаче се подчертава, че правителството няма да харчи средства от международния си резерв нито за задгранични проекти, нито за борба с бедността в собствената си страна. Зам.-външният министър отбелязва също така, че позицията на Пекин в преговорите с ръководството на ЕС по този въпрос би могла да се изтълкува неправилно.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първите глътки свобода: Как Кока-Кола проби Желязната завеса през България?
На днешната дата, 21 май. Свети Свети Константин и Елена. Рождениците днес
Борисов поискал от Ердоган да прекрати договора с Боташ
Тръмп обяви изграждането в САЩ на щит за противоракетна отбрана "Златен купол"
Министерството на здравеопазването на САЩ отряза Харвард с 60 млн. за антисемитизъм
Жителите на Канарските острови, Барселона, Валенсия и Мадрид излязоха на протести срещу туристите
Времето: До обяд слънце, следобед - дъжд
Възходът на дигиталния турист: Как изкуственият интелект и новите навици променят пътуванията?