Коя е новата американска мечта?

Коя е новата американска мечта?

Единият подкрепя открито еднополовите бракове, другият залага на вярата като предизборно оръжие. Коя тема ще натежи в дуела между Барак Обама и Мит Ромни? На този въпрос се опитва да отговори „Дойче веле”

Мит Ромни остана единствен претендент за републиканската президентска кандидатура, след като съперниците му се оттеглиха до един. В началото на април от надпреварата се отказа основният му конкурент - бившият сенатор от щата Пенсилвания Рик Санторъм. А вчера на същата крачка се реши и Рон Пол. "Няма да харчим повече пари за първични избори в щатите, които още не са гласували", каза Пол.

Сега бившият губернатор на Масачузетс може спокойно да се концентрира върху дуела с Барак Обама. По данни от проучване на Асошиейтед прес и института GFC, проведено в началото на май, Обама води с 8 процента пред републиканеца Ромни. Преднината на сегашния президент се дължи до голяма степен на неговата популярност сред жените, малцинствата и независимите избиратели.

Мормонът и евангелистите

Може би затова мормонът Ромни реши да заложи на едно сигурно предизборно оръжие - вярата. Преди броени дни той държа реч в град Линчбърг, който е родно място на известния евангелски проповедник Джери Фолуел, и е известен с най-големия евангелски университет в света. Ромни се опита да разсее съмненията на евангелистите и въобще на всички протестанти в Щатите относно неговата мормонска вяра. Речта му в Линчбърг може да се окаже от голямо значение за вота на 6 ноември, като се има предвид, че в президентските избори участват 30 милиона евангелисти.

Пред 26-те хиляди души публика Ромни не спомена и дума за мормонството, но пък наблегна на ценности като семейството, работата и вярата, превърнали Америка в нещо голямо. Републиканецът не назова и името на Обама, но някои от пасажите в речта бяха очевидно насочени именно към него. Най-много аплодисменти получи позицията на Ромни по отношение на еднополовите бракове: „Културата, вярата, нашите ценности - това играе голяма роля. Тези основни принципи често са предмет на дебати сред демократите, като например "институцията брак”. Бракът е съюз между мъж и жена”, подчерта Ромни в Линчбърг - след като само седмица по-рано Обама стана първият американски президент, обявил публичната си подкрепа за браковете между хомосексуални.

Ромни надали е успял да разсее всички съмнения във връзка с вярата на мормоните. Но покрай възникналия спор за еднополовите бракове евангелистите смятат, че трябва да подкрепят републиканския кандидат, за да се предотврати преизбирането на Обама. Тоест, гласовете на тази група избиратели са му почти сигурни. Следователно през следващите месеци Ромни трябва да се погрижи и за онези американци, които не гласуват винаги за една и съща партия - те взимат решение не на базата на социално-етническите позиции на президентските кандидати, а според икономическата ситуация в страната.

Обама залага на икономическата карта

Точно в тази сфера се опитва да изпъкне Обама. В разпространен в интернет видеоклип, изготвен от екипа на президента, републиканецът Ромни е обявен за "унищожител на работни места" и "вампир". Във видеото се появяват работници от фалирало стоманодобивно предприятие, ръководено в миналото от компанията на Мит Ромни.

По време на неотдавнашно благотворително мероприятие в Сиатъл Обама заяви, че Европа била в трудна икономическа ситуация, защото не e предприела част от стъпките, извършени от Съединените щати. Президентът допълни, че цените на бензина все още притесняват много американци, както и че пазарът на недвижимите имоти все още е много слаб. Но не пропусна да изтъкне, че Америка е издържала на бурята.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ