Крие ли нещо папата?
Чисто ли е миналото на новия папа Франциск? Това се питат не само в родината му Аржентина. Правозащитници говорят за прекалена близост с бившата военна хунта в страната. Категорични доказателства обаче липсват, коментира "Дойче веле".
Не всички аржентинци са въодушевени от избора на новия папа. Не беше учудващо и това, че президентката на Аржентина Кристина Кирхнер поздрави бившия архиепископ на Буенос Айрес с леко закъснение и доста хладно. Популистки настроената президентка и консервативният йезуит никога не са били политически приятели. Едва ли и в бъдеще нещо във взаимоотношенията им ще се промени. Други аржентинци имат не просто дистанцирано отношение към папа Франциск, те дори смятат избирането му за грешка.
"Първоначално си помислихме, че това е някаква шега", казва Грасиела Лоис от организацията "Близки на арестуваните и безследно изчезналите по политически причини". Грасиела Лоис и други правозащитници обвиняват новия папа в близост с военната диктатура на Аржентина през 70-те години на миналия век. По онова време Хорхе Марио Берголио е шеф на аржентинския орден на йезуитите.
Тежки обвинения
Правозащитници твърдят, че новият папа е знаел за отвличания и изтезания на противници на режима. Карлос Писони от сдружението "Hijos", което и до днес издирва безследно изчезнали жертви на диктатурата, казва, че има достатъчно доказателства за активната роля, която е играл кардинал Берголио по време на военния режим. Твърди се, че духовникът е предавал данни на военните и не е сторил необходимото, за да се разследват определени престъпления.
Става дума за отвличането на двама йезуитски свещеници през 1976 година, които са били малтретирани в продължение на пет месеца. Когато излизат на свобода, те заявяват, че са били предадени именно от Берголио. "Като върховен йезуит Берголио не е поел своята отговорност и не е защитил двамата свещеници в достатъчна степен", твърди активистката Грациела Лоис. Непосредствено преди избора на папа през 2005 година, аржентински адвокат за човешките права сезира съда за този случай.
Тогава кандидат за папския престол е и архиепископът на Буенос Айрес. Той обаче не събира достатъчно гласове и изборът пада върху германския кардинал Йозеф Ратцингер. Другият случай се отнася до безследно изчезнала жена по времето на военната диктатура в Аржентина. Твърди се, че нейният брат се е обърнал към Хорхе Марио Берголио и го помолил за помощ и съдействие. Молбата му обаче останала без последствия.
Има ли доказателства?
И двата случая са били разглеждани пред съда, а Берголио е бил призован да дава свидетелски показания. Архиепископът на Буенос Айрес отхвърля обвиненията и заявява пред съда, че дори имал лична среща с диктатора Хорхе Рафаел Видела, за да го моли за освобождаването на двамата свещеници. В личната си автобиография, Берголио също отхвърля всички обвинения, а неговите критици така и не можаха да представят категорични доказателства за евентуалната му вина.
Не са малко и онези, които предполагат, че става дума за целенасочена кампания по оклеветяването на консервативния теолог. Защитниците му дори твърдят, че той е укривал противници на хунтата, помагайки им да напуснат страната. Новият папа Франциск има и един доста изявен защитник, който е прочут не само в Аржентина. Скулпторът Адолфо Перес Ескивел, носителят на Нобеловата награда за мир през 1980 година, уверява, че Франциск никога не е сътрудничил на военната диктатура. "Той не е поддържал никакви контакти с нея. Имало е епископи, които са сътрудничели. Берголио обаче категорично не е сред тях", казва Ескивел.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.