Куба предприема най-голямата реформа в историята си

Куба предприема най-голямата реформа в историята си

Куба ще пренасочи близо 50% от икономическата дейност на държавата в частния сектор. Това е най-новия сигнал, че островът върви към смесена икономика, пише „Ройтерс”. Кубинският президент Раул Кастро е изправен пред необходимостта държавата да стане по-ефективна и да развие второстепенна икономическа дейност като например земеделие и услуги на дребно.

Китай и Виетнам приеха подобни мерки през последните няколко десетилетия на 20 век, като по този начин започнаха преход към т.нар. пазарен социализъм.

"Днес, почти 95% от брутния вътрешен продукт се произвежда от държавата. В рамките на четири или пет години между 40% и 45% ще бъдат от различни форми на недържавно производство", каза дългогодишният представител на комунистическата партия Естебан Лазо Ернандес в реч пред градската управа на Хавана.

Лазо, който се считан от мнозина за топ идеолог на комунистическата партия, казва, че увеличаването на частния бизнес е необходимо, за да се подобри ефективността на икономиката. Кубинската комунистическа партия одобри подробен план за реконструкция на икономиката през април миналата година.

Реорганизацията ще насърчава смесените капиталови дружества, кооперациите, земеделските производители с право да използват необработвана земя, собственици на имоти, които да ги дават под наем, самостоятелно заетите лица и други форми, които допринасят за повишаване на ефективността на социалния труд. Плановете предвиждат и повече автономия на държавните компании.

Откакто Раул Кастро пое поста, броят на самостоятелно заетите лица се е удвоил до над 300,000, а около 200,000 души са се възползвали от програмата за предоставяне на безвъзмездна помощ за насърчаване на дребното земеделие.

Малките държавни услуги на дребно - от бръснарски магазини и салони за красота до таксита и малки кафенета - вече са отдадени под наем на работниците и служителите.

Скептиците поставят под въпрос колко бързо централно планираната икономика на Куба може да управлява една толкова радикална трансформация. "Мисля, че една промяна от такъв мащаб в такъв кратък период от време би била много малко вероятна за Куба", казва Уилям Месина, селскостопански икономист в Университета на Флорида.

"Въпреки че Раул се опитва да приложи редица промени, които биха могли да задвижат страната в тази посока бюрократичната съпротива, която изглежда я има (поне в рамките на селското стопанство) със сигурност ще забави процеса", добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ