Мегабуря се разрази на Сатурн (видео)

Огромна космическа буря беше регистрирана от учените на планетата Сатурн, съобщи "Асошиейтед прес”. 

Първоначално те са забелязали ярка бяла точка в северното й полукълбо. Няколко дни по-късно точката е станала по-голяма и „по-буреносна". Скоро планетата е била обгърната от буря, съпроводена от светкавици с хиляди пъти по-голям интензитет от този на светкавиците на Земята.

"Космическият апарат "Касини" и наземни телескопи следят тази турбулентност от декември м.г. Става въпрос за буря, която е видима от Земята и е известна като Голямото бяло петно. Нещата стават все по-страховити", заяви Линда Спилкър от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.

Откакто влезе в орбита около Сатурн през 2004 г., "Касини" е наблюдавал 10 бури в южното полукълбо на планетата. Те обаче са по-слаби в сравнение с новата, която е и първата, наблюдавана в северното полукълбо на Сатурн. 

Подобни климатични анималии са рядко срещани на Сатурн, където атмосферата е мъглива и спокойна. От 1876 г. астрономи са наблюдавали едва 5 други подобни мегабури на планетата.

Учените отдавна изследват метеорологичните условия на другите близки планети в Космоса. Голямото червено петно на Юпитер според тях е подобна на ураган буря, която бушува от векове.

Марсиански сонди и роувъри са оборудвани с уреди за изследване на метеорологичните условия за избягване на пясъчните бури и за откриване на подходящи места за зимуване. Уред, който обикаля около Сатурн, за първи път събира данни за радио избухване на 5 декември 2010 г. от гръмотевична буря. Горе долу по същото време аматьори астрономи с телескопи забелязват ярка точка в северната половина на Сатурн. Допълнителни наблюдения потвърждават, че това е буря.

Тогава експертите установяват, че интензитетът на светкавиците по време на бурята на Сатурн е 10 хил. пъти по-голям от този на светкавиците на нашата планета. Резултатите от изследването са  публикувани в сп. „Нейчър". Това изследване включва най-детайлните наблюдения на подобно драматично събитие, поясни Питър Рийд от Оксфордския университет.

Метеорологичните условия на Сатурн се различават от тези на Юпитер и на Земята. Бурите на нашата планета могат да бъдат локализирани и обикновено не продължават дълго. Бурите на Юпитер обаче могат да продължат с дни. Светкавиците там са по-често срещани, отколкото на Сатурн.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"