На кого ФЕД раздаде спасителните трилиони в пика на кризата
Федералният резерв може да стане „централна банка на света“ след като стана ясно, че чуждестранни банки са получили голяма част от отпуснатата помощ в размер на 3,3 трилиона долара за справяне с финансовата криза през 2007-09 година, пише „Файнейшъл таймс“
През юли бе приет закон за финансова реформа в САЩ, според който Федералния резерв трябваше да предостави информация за над 21 хил. свои сделки с банки.
ФЕД изпълни разпореждането да огласи данните и така стана ясно, че UBS и Barclays са били сред най-големите кредитополучатели на спасителните кредити от федералния резерв по време на финансовата криза. Това показва колко е важна ролята на Федералния резерв в условия на криза, като кредитор от последна инстанция за банковия сектор в света, пише вестникът.
По време на кризата чуждестранната банка, която е получила най-голям дял от помощта е британската банка Barclays – 232 млрд. долара.
Швейцарската банка UBS пък е придобила най-много средства от ФЕД посредством продажба на книжа – 74,5 млрд. долара.
Тези данни може да предизвикат скандали на Wall Street, тъй като доста голяма част от финансистите не са доволни от политиката на Федералния резерв, който през последните две години се намеси доста агресивно в банковия сектор.
„Става дума за огромна сума пари за спасяването на големи чуждестранни банки“, заяви Бърни Сандърс, независим американски сенатор от щата Върмонт. „Нима Федералният резерв на САЩ се е превърнал в централна банка на света? Аз смятам, че това е въпрос, който трябва да бъде проучен“, допълни Сандърс.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.