Най-вълнуващите предстоящи космически мисии

Най-вълнуващите предстоящи космически мисии

Миналата година бе изпълнена с интересни космически начинания, много от които бяха на рекордна стойност от милиарди долари. Например кацането на марсохода на САЩ „Кюриосити“ на Червената планета. Изглежда 2013 г. ще бъде не по-малко вълнуваща в това отношение, сочи Business Insider.

Въпреки че НАСА „пенсионира“ космическите си совалки, астронавти и космонавти все още са изпращани на мисии в руски ракети към Международната космическа станция (МКС). Освен това Китай планира друга мисия на космически екипаж през 2013 г. Много други държави като Южна Корея, Индия, Канада и коалицията на европейските нации ще стартират роботизирани научни проби.

Ето какво още предстои:

● Тестови полети на компании, които си поставят за цел да развиват космически туризъм - например Virgin Galactic. Фирмата на Ричард Брансън по-рано обяви, че корабът й SpaceShipTwo е преминал през множество тестове и ще направи първия си полет, използвайки ракетния си двигател през 2013 г. XCOR Aerospace планира тестов полет през 2014 г.

Трето изстрелване на ракета в Космоса от Северна Корея.

Сателит на Индия и Франция трябва да изследва височина на повърхността на моретата от космоса. Тази наука се казва океанска алтиметрия и има приложение в околната среда и океанографията. Изстрелването му е насрочено за 28 януари.

● Частната космическа фирма Orbital Sciences Corp. ще бъде една от двете компании, подписали договор с НАСА да доставят товари до МКС чрез апарати без екипаж. Планът е насрочен за февруари.

● Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) е втората компания с договор с американската космическа агенция да превозва товари до МКС. Първата й карго мисия е насрочена за октомври.

Три полета трябва да обогатят екипажа на МКС тази година. Ракетите ще бъдат изстреляни от космодрума „Байконур“ в Казахстан на 28 март, 28 май и 25 септември. Всеки полет ще превозва трима космонавти от партньорските на руската космически агенции от САЩ, Канада, Япония и Европа. Космонавтите ще бъдат превозени на борда на руския „Союз“. Членовете на екипажа на МКС обикновено остават по пет до шест месеца на станцията, след което се връщат на Земята. На борда на орбитиращата лаборатория винаги има шестима души.

● Канадската космическа агенция ще изстреля ракета през април. Тя ще постави сателит, който ще допълни инструментите й за метеорологични изследвания.

Космическият апарат Swarm на Европейската космическа агенция ще бъде изстрелян в орбита през април. Той ще превозва три инструмента, с които ще изследва геомагнитното поле на планетата ни.

● Сателитът Iris (Interface Region Imaging Spectrograph) на НАСА има насрочен полет за 28 и 29 април, с който трябва да анализира потока от енергия през атмосферата на Слънцето и хелиосферата.

Китай ще изпрати в Космоса космически екипаж през юни. Сред космонавтите ще има жена.

● На 12 август предстои мисията на НАСА Ladee (Lunar Atmosphere and Dust Experiment), в която агенцията цели да изследва неустойчивата атмосфера и частиците около повърхността на спътника на Земята.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ