Най-големите работодатели в света
Кои работодатели са обвързани с най-голям брой служители? BBC представя класация, базирана на данните от най-големите държавни служби по света и от частния бизнес. Поводът са активните дебати за здравната реформа на Острова и твърденията, че Националната здравна служба в Англия е вторият най-голям работодател в света.
Не е вторият, петият е, коментират британските автори. Ето кои работодатели се нареждат преди и след нея.
1. Американското министерство на отбраната. Наети лица: 3,2 млн. души.
2. Народната освободителна армия на Китай. Наети: 2,3 млн. души.
3. Веригата за продажби на дребно Walmart – 2,1 млн. души.
4. McDonald's – 1,9 млн.
5. Британската национална здравна служба – 1,7 млн.
6. Китайската национална петролна корпорация – 1,6 млн.
7. Държавната енергийна корпорация на Китай – 1,5 млн.
8. Индийските железници – 1,4 млн.
9. Индийските въoръжени сили – 1,3 млн.
10. Тайванският производител на електроника Hon Hai Precision Industry Co. (Foxconn) – 1,2 млн.
Особености и факти:
● 80% от ресторантите на McDonald's са франчайзинг. От наетите от компанията 1,9 души 1,5 млн. са извън Америка и, въпреки че носят брандирани униформи, са наети от други фирми.
● От служителите на Walmart голям брой работят за веригата супермаркети Asda, 200 хил. от които са само във Великобритания.
● За Министерството на отбраната в САЩ работят и хора, чиято дейност е свързана с гражданските нужди, не с военното дело. Съпоставката с китайската военна структура е трудна. Около 1,6 млн. души участват в активните военни сили.
● В британската здравна служба са наети огромен брой болнични служители и такива от социалните грижи, но кабинетите на личните лекари – хирурзи са притежавани от един или двама партньори, които с договор се задължават да осигуряват основни медицински грижи.
● Китайската национална петролна корпорация оперира в 49 държави.
● Причината, поради която индийските железници се нареждат преди китайскиите като работодател е, че китайските се състоят от няколко отделни компании.
● Тайванският производител на електроника изработва чипове за някои от най-популярните продукти в потребителската електроника в света като таблетите на Apple iPad. Огромните фабрики на компанията са в Китай. В тях работят стотици хиляди хора. Една от тях влезе в новините през 2010 г. след като 10 от работниците й се самоубиха. Трагедията се случи в завод, където работят 400 хил. души.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.