Национални особености на руската журналистика

Национални особености на руската журналистика

Московчанката Галина Бочарова има тежка съдба - обявена е за терористка от руски медии. Заради това не може да си намери работа, а приятелите й я отбягват.

Драмата на 50-годишната жена започва на 29 март, когато на станциите от московското метро "Лубянка" и "Парк на културата" се взривяват шахидки и убиват 40 човека. Потресена като всички, Бочарова следи драмата по телевизия. И що да види - по един от основните руски канали НТВ излъчват любителски кадри от улицата пред метростанция "Лубянка", на които се оказва тя, озъртайки се наляво-надясно. Глас зад кадър съобщава, че е напълно възможно тази незабележима женица да е втората шахидка, която е трябвало да довърши атентата, ако първата не успее. "Лицето на съвременния тероризъм е такова просто, обикновено...", настоява гласът.

Бочарова окаменява от изненада, но трябва бързо да се размърда, защото започват да й звънят познати - повече от 40 човека - за да я питат какво става. Скоро жената губи работата си, защото фирмата не иска да има нещо общо с "лицето на съвременния тероризъм".

Не стига това, ами и вестник публикува снимки на "терористката", като ги взема от видеоклипа, качен в интернет.

Бочарова вече осъди вестника да й изплати 25 000 рубли компенсация, но ще обжалва, защото смята, че щетите й са по-големи.

Следващата седмица Пресненският съд ще гледа делото и срещу НТВ - първоизточника на сюжета "Бочарова-терористка". Жената настоява да защити честта, достойнството и деловата си репутация, като телевизията излезе с опровержение на твърдението си, и да получи обезщетение за накърняването им. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ