5 възможни изненади в световната енергетика през 2016 г.

5 възможни изненади в световната енергетика през 2016 г.

2015 г. беше изпълнена с неочаквани събития, повечето от които, за съжаление, доведоха до дестабилизация на ситуацията в света. Особено много неща се случиха в енергетиката. Всичко започна в края на 2014 г., когато противно на очакванията, ОПЕК намали квотите. Но през 2016 г., можем да бъдем свидетели на още изненади в сектора, смята руското издание Vesti Finance. Вижте какви са те:

Изненада №1

По-малко от $ 30 за барел в края на 2016 г.

Цената на петрола в момента е около $35 на барел и не е трудно да се повярва, че в някакъв кратък период в близко бъдеще тя би паднала под $30. Факт е, че сегашните цени отразяват слабата икономика от средата на 2014 г. и са предвестник на бъдеща световна рецесия, чийто пик се очаква в края на 2016 г.

Към тази ситуация се добавя и  увеличаването излишъка на петрол на пазара, след вдигането на санкциите спрямо Иран, както и нетърпението на ОПЕК да унищожи всички съперници в САЩ., добиващи шистов газ.

Всичко това може да доведе до реален срив на цените на петрола до нива от $ 20 за барел.

Изненада №2

Спад в производството на природен газ в Съединените щати.

Въпреки рекордно ниските цени на газта, производството в САЩ продължава да се увеличава.

Увеличението идва основно от две места: газовото находище Марцел в щата Пенсилвания и това в щата Тексас, където газът се добива едновременно с нефта, т.е. при минимални разходи.

И въпреки загубите, през 2016 г. производството на "синьото гориво" в Съединените щати само ще забави, тъй като минните компании са натрупали огромни дългове и се нуждаят от пари.

Изненада №3

Няколко проекта, одобрени в САЩ за производството на втечнен природен газ за износ, ще бъдат отложени или дори отменени.

Първо, въпреки увеличаването на производството на газ в САЩ, обемът му едва стига, за да отговори на нарастващото търсене на вътрешния пазар.

Второ, цената на втечнения природен газ на световния пазар днес варира между $6 и $7, което прави износа му от САЩ неблагоприятен, тъй като разходите на производителите са най-малко $8.

Изненада №4

Двупартийна подкрепа за закона за борба с глобалното затопляне в Конгреса на САЩ.

Доскоро малцина очакваха нещо от конференцията за климата в Париж. Въпреки разногласията обаче, участниците съумяха да подпишат споразумение за ограничаване на емисиите на въглероден диоксид. Все още няма ясни механизми за реализиране на това ограничение, но резултатът все пак е очевиден.

Същото нещо може да се случи със законопроекта пред Конгреса на САЩ. По време на президентската кампания, републиканци и демократи могат да достигнат до най-неочаквани компромиси.

Изненада №5

Спад от световното производство на петрол.

Според САЩ, световното производство на суров нефт, включително и газов кондензат, се увеличило с 15.7% в деветгодишния период до 2005 г. А в периода 2005 - 2014 г. производството е нараснало едва с 5,3%, въпреки рекордно високите цени и инвестиции.

Ако световното производство намалее, това ще е най-вече заради факта, че петролните компании ще демонтират съществуващите находища, поради тяхната нерентабилност и ще отложат разработването на нови шистовите находища, в очакване на по-високи цени.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ