Нобелът за медицина отиде при учени с принос в клетъчното репрограмиране

Нобелът за медицина отиде при учени с принос в клетъчното репрограмиране

Тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина отива при Джон Гурдон от университета Кеймбридж и Шиния Яманака от университета Киото.

Двамата учени получават приза за приноса им в областта на клетъчното репрограмиране, което разкрива огромния потенциал на ембрионалните и зрелите стволови клетки, на базата на които биха могли да се разработят клетъчни терапии за лечението на заболявания, пред които до момента науката е безсилна.

През 1962 г. Джон Гурдон открива, че цялостната структура на клетките е обратима. В експеримент, Гурдон заменя незрели клетки от ядро на яйцеклетка на жаба с ядро на зряла клетка от черво. Така модифицираната яйцеклетка се развива в нормално попова лъжичка.

40 години по-късно, през 2006 г., Шиния Яманака открива как непокътнати зрели клетки, взети от мишки могат да бъдат препрограмирани, за да станат незрели стволови клетки. Изненадващо, чрез въвеждане само на няколко гени, Яманака успява да препрограмира зрели клетки в плурипотентни стволови клетки, т.е. незрели клетки, които са в състояние да се развиват във всички видове клетки в организма.

Индуцираните плурипотентни стволови клетки дават началото на всички видове тъкани, органи и клетки в организма и показват фундаментални генетични и морфологични характеристики, близки до ембрионалните стволови клетки, но без да е необходимо да се унищожава ембриона.

Миналата година Нобеловата награда за медицина беше присъдена на Брус Бойтлер от САЩ, Жюл Хофман от Люксембург и Ралф Щейнман от Канада за революционните им изследвания в областта на имунната система.

Заради икономическата криза, тази година Нобеловата фондация е намалила премията за всяка награда от 10 на 8 милиона шведски крони (1,2 млн. долара).

С обявяването на носителите на наградата за медицина официално бе дадено началото на Нобеловската седмица, която завършва на 15 октомври огласяването на Нобеловия лауреат за икономика.

По желание на Алфред Нобел (1833 -1896) наградите, носещи неговото име, отличават най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, забележителни литературни постижения, както и дейност в интерес на световния мир.

Присъждат се от комисии, излъчвани от Шведската кралска академия на науките - за физика и химия; от Каролинския медицинско-хирургически институт в Стокхолм - за физиология или медицина; от Шведската академия по литература - за литература, а петчленен комитет, избран от норвежкия парламент, присъжда наградата за укрепване на мира.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ