Нов силен трус край Токио, евакуираха екипите от АЕЦ "Фукушима-1"

Ново земетресение с магнитуд 6 разтърси югозападна Япония днес по обяд местно време. Засега се съобщава за около 30 ранени. Трусът е усетен много силно в Токио, където сградите са се люлели продължително, предадоха местните агенции. Според някои източници епицентърът е бил много близо до японската столица, на 96 км, а огнището - на дълбочина 10 км.

По официални данни броят на жертвите на катастрофалния трус от петък и последвалите го вълни цунами вече 3700 души. Над 7500 се водят за безследно изчезнали.

Междувременно ситуацията с японската АЕЦ „Фукушима-1” става все по-критична. Персоналът и спасителните екипи бяха евакуирани към 10.40 часа местно време (03.40 ч. българско) заради повишена радиация след избухване на пореден пожар в четвърти реактор на централата. В същото време, местните агенции предадоха, че се вижда бял облак дим над трети блок, но и до момента не е ясно каква е причината за него.

Покачва се и температурата на пети и шести реактор в същата централа, които бяха превантивно изключени и досега не предизвикваха безпокойство. Работи се активно по охлаждането им, за да не се стигне до аварийна ситуация, твърдят японските власти.

Малко по-късно секретарят на японското правителство Юкио Едано съобщи, че нивата на радиация на входа на централата са спаднали и работниците са върнати обратно. Може да се наложи да поискаме помощ от американската армия за охлаждането на реакторите, предположи още Едано.

Най-голямата опасност в момента идва от предположения за повреда в обвивките и активната зона на 1 и 3 реактор. Говорител на компанията оператор на централата ТЕПКО призна, че 70% от горивните пръти в реактор №1 както и една трета в 3 реактор са повредени.

Японските сили за самоотбраната се готвят да започнат обливане с вода от хеликоптер авариралия 3 реактор, за да бъдат охладени горивните пръти, предаде Ройтерс.

 Асошиейтед прес пусна видео симулация на аварията в японската централа, която межете да видите тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ