Обстановката в АЕЦ „Фукушима-1” излиза извън контрол (видео)

Обстановката в най-засегнатата АЕЦ - „Фукушима-1” е повече от критична, след като експерти от японския енергиен оператор „ТЕПКО” обявиха, че не изключват опасността от  разтапяне на горивните пръчки в реактора, което ще доведе до пореден взрив предаде „Франс прес”. Причината е намаленото ниво на водата в охлаждаща система.

Инженерни екипи се борят да охладят три реактора в АЕЦ-а, засегната от две експлозии. Охладителната система на втори реактор е спряла да функционира днес сутринта след втората експлозия и пръчките с ядрено гориво са били изложени на въздух. От „ТЕПКО” се опитват да охладят реактора с морска вода.

До момента няма данни за значително изтичане на радиация от реактора.

АЕЦ „Фукушима 1” има реактори с водно охлаждане. Във вътрешността на такъв реактор има дълги тръби, в които са монтирани горивни пръти с обогатен уран. При радиоактивното разпадане на уран се освобождават огромни количества енергия, които нагряват водата, обясни „Дойче веле”, цитиран от mediapool.

Паралелно се отделят богати на енергия неутрони, които предизвикват по-нататъшни радиоактивни реакции в съседните горивни пръти. За да се поддържа или стопира реакторния процес, между горивните пръти са монтирани така наречени "управляващи пръти", които поемат освобождаваните неутрони.

При изключване на атомната електроцентрала тези управляващи пръти влизат в действие. Така се предотвратява по-нататъшно радиоактивно разпадане.  Реакторът се охлажда, но не достатъчно бързо. С електрически помпи трябва да се поддържа водния кръговрат, за да може системата да продължи да се охлажда.

При спиране на тока ситуацията става критична, тъй като налягането и температурата в реактора продължават да се покачват. Ако този процес не бъде спрян, налягането и топлината могат да повредят или дори да унищожат напълно стоманената обвивка на реактора.

В този стадий радиоактивното съдържание от горивните елементи, уранът и неговите разпадни продукти, като например цезият, се утаяват по дъното на реактора. Там може да се стигне до неконтролируеми атомни експлозии, които да  образуват още топлина и налягане, което от своя страна експлозия на целия реактор, което ще е повторение катастрофата от преди 25 г. в Чернобил.

Специалисти се надяват, че новите технологии и непрекъснатите действия на експертите ще предотвратят този сценарий

По-долу ще видите разтърсващата експлозия на реактор 3 на АЕЦ „Фукушима-1”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ