"Ройтерс": Повече гладни стомаси след реформите в Северна Корея

Ройтерс: Повече гладни стомаси след реформите в Северна Корея

Напоследък от Северна Корея идват противоречиви информации, включително и такива за реформи. Говори се, че опитите на младия, нов лидер на страната да реформира изостаналата икономика вече оказват влияние. Те изпращат цените на ориза още по-нагоре, правейки го недостъпен за повечето семейства в едно от най-недохранените общества в света, пише „Ройтерс”.

Според думите на дезертьора Сео Я-Пионг, който сега живее в Южна Корея положението е достигнало критичната си точка, защото хората все по-трудно се справят с високите цени на храната. "Това показва, че икономическата ситуация сериозно се влошава... Чувствам, че вече е достигнала критичната си точка и лидерът Ким Чен-Ун трябва да знае, че без реформи или откритост, режимът няма да трае дълго." Източник с връзки в Северна Корея е заявил миналата седмица за агенцията, че на север се подготвят да експериментират с икономически реформи.

Трудно е да се намерят доказателства за това в почти херметически затворената и подозрителна държава, когато ежедневен контакт с чужденци може да означава лишаване от свобода. И тъй като обикновено отнема на дезертьорите много месеци, за да си пробият път на юг от страната, в която може да се говори открито, информацията може да бъде с изтекъл срок на годност.

С международни санкции над оръжейни програми населението на Северна Корея е на ръба на глада в продължение на десетилетия.

Северна Корея се заема с реформи през годините, но никога не се придържа към тях, принудена да разчита все повече на Китай да подкрепя ръждясалата й промишленост и повредена инфраструктура. Анализатори твърдят, че този страх от реформи обяснява защо династията Ким остава така здраво стъпила в една система, която гарантира на страната да бъде изключена от центъра на най-бързо развиващия се регион в света - Китай, Япония и Южна Корея.

Макар че техните икономики нараснаха, тази на Северна Корея се е свила. "Мисля, че дори ако се разхлаби режимът, това ще бъде само частично. Ако напълно се отвари, той ще рухне. Хората започнаха да не се доверят на режима след валутната реформа през 2009 г.", казва жена-дезертьор, която е избягала, защото вече не може да търпи ограниченията в живота си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ