ООН предрича тежки последици от глобалното затопляне

ООН предрича тежки последици от глобалното затопляне

ООН предрича тежки последици от глобалното затопляне

Здравето ни, домовете ни, храната и сигурността ни ще бъдат застрашени от покачването на температурите на планетата съвсем скоро - в предстоящите две десетилетия. Ефектите от глобалното затопляне най-вероятно ще бъдат „сурови, всепроникващи и необратими”.

Това гласи нов доклад на Организацията на обединените нации (ООН), отразяващ изводите от почти едноседмична дискусия на учени и държавни представители в Йокохама, Япония. Документът е цитиран от Би Би Си. Експертите посочват, че природните системи на Земята засега носят последствията от вредите от живота и работата на човека, но влиянието на човека става все по-голямо и непоносимо за планетата.

Учените подчертават, че количеството събрани научни доказателства за негативното въздействие на затоплянето върху планетата ни е двойно по-голямо спрямо последния доклад по темата на Междуправителствения панел за климатични промени (IPCC) на ООН през 2007 г. „Никой на тази планета няма да остане незасегнат от промените на климата”, каза председателят на панела Раджендра Пачаури. Авторите подчертават, че преди години хората са увреждали природата поради незнание, но сега вече е непростимо, защото знаят, че го правят и какви вреди нанасят.

ООН очаква значителни промени в екосистемите през следващите 20-30 години. Ще бъдат заплашени уникални природни системи като ледовете на Северния ледовит океан и кораловите рифове. Очаква се температурите в тези райони да се покачат с до 2 градуса. Ще настъпят чувствителни промени и във всички морета. Океаните ще бъдат замърсени от повече вредни вещества, които ще заплашат биологичното разнообразие в тях. На сушата хора, животни и растения ще започнат да се движат към по-високи обитаеми места над морското равнище или към полюсите, докато живачният стълб на термометрите се покачва.

Производството на храни е област, за която също има основание да се тревожим. Царевицата, оризът и пшеницата се очаква да бъдат сериозно засегнати до 2050 г., с очакван спад на добива до 25%. В същото време ще е необходима все повече храна, която да бъде доставена до населението на планетата. То ще е нараснало до 9 млрд. души.

Наводненията и продължителните периоди на суша ще зачестят. Това ще заплаши съществуването на много професии, като тази на фермерите, строителните работници и др. Ще нарасне миграцията на хората към други икономики с различни условия на труд. Тя може да стане причина за междудържавни конфликти, застрашаващи националната сигурност.

На места като Африка хората са най-застрашени, защото заради всички тези възможни сценарии те може да затънат в още по-дълбока, непоносима бедност.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ