Осем начина да се гарантира прехраната на човечеството

Осем начина да се гарантира прехраната на човечеството

Осем начина да се гарантира прехраната на човечеството

Осем безопасни за биоразнообразието на планетата начина за изхранване на бързо нарастващото население в цял свят предложи вицепрезидентът на Световния фонд за дивата природа (WWF) Джейсън Клай.

„През 2050 г. всеки човек ще се нуждае от толкова храна, колкото и сега. С тази разлика, че хората ще бъдат с 2-3 млрд. повече. В същото време около 70% от земеделските терени, годни за отглеждането на продукция вече се използват”, отбелязва Клай в статия за сп. Nature. В тази връзка той предлага осем способа за по-продуктивно използване на „кърмилницата на човечеството”, които могат да осигурят много по-високи добиви от сегашните площи:

 1. Да се обедини производството на храна в обща система, позволяваща да се поддържа необходимото ниво на продуктивност.

2. Да се използва потенциалът на генно-модифицираните продукти, благодарение на които добивите могат да се удвоят и дори утроят.

3. Да се осигури модерно обучение на фермерите в бедните страни. Всички техни знания са получени от родителите, които пък са ги получили от своите родители. Последните достижения на агропромишлеността остават далече от тях, а точно те могат да им осигурят по-богат урожай, смята Клай.

4. Към настоящия момент около 1 млрд. души потребяват прекалено много храна. Също толкова са и хората, които гладуват. Този дисбаланс може да се намали значително до 2030 г. чрез третия способ, предложен от Клай. „Трябва да се работи активно над повишаването на коефициента на полезно действие на технологиите от хранително-вкусовата промишленост, в които се използва вода, електроенергия и други ресурси. Сега производството на една калория храна изисква един литър вода”, отбелязва той.

5. Сериозно ограничаване на количеството храна, което се изхвърля. По данни на WWF, 30–40% от храната отива на боклука. Това е всяка трета калория.

6. Вместо да се усвояват нови земеделски участъци, да се рекултивират неизползваемите вече площи.

7. Наемният труд в Африка трябва да се замени със собственост върху земята. Хората трябва да имат права над земята, която обработват, съветва още вицепрезидентът на WWF.

8. Съхраняване на органичните вещества в почвата. За целта е достатъчно да се прекрати паленето на стърнищата след прибирането на реколтата, съветва Клай.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ