Осъдиха бивш президент на Либерия на 50 г. затвор

ЕС

Бившият президент на Либерия Чарлз Тейлър беше осъден на 50 години затвор от подкрепения от ООН Международния трибунал за военни престъпления. Той бе признат за виновен за това, че е оказвал подкрепа на бунтовници в Сиера Леоне, отговорни за избиването и осакатяването на хиляди хора в гражданската война в страната между 1991 и 2002 г. В този период в рамките на войната са загинали повече от 50 хил. души, голяма част от които жестоко убити.

Специален съд от съдии на Сиера Леоне заяви, че като държавен глава във времето на управлението си Тейлър е извършил непростим акт, като е предал интересите на собствения си наред.

64-годишният бивш президент настоява, че е невинен и вероятно ще обжалва в рамките на следващите 6 месеца. Според трибунала престъпленията, за които бе признат за виновен, са изключително “мащабни и жестоки“. Така, той стана първият бивш държавен глава, осъден от международен съд за военни престъпления след Втората световна война. Наблюдатели предполагат, че най-вероятно той ще прекара остатъка от живота си зад решетките. Баща е на 14 деца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 1 март. Честита Баба Марта! Имен ден празнуват Марта, Мартина, Мартин
Времето: Очаква ни топъл и слънчев ден
Неизвестно за известните: Изобретател на пароструйката прави фурор със статуята на Христос в Рио и пл. „Св. Петър“ в Рим
Иран потвърди смъртта на аятолах Али Хаменей
МВнР отправи предупреждение към българските граждани в региона на Близкия Изток
Иранският министър на отбраната и командващият революционните гвардейци са били убити
Какво се случва, когато на лидера му липсва увереност?
Андрей Гюров: Няма директна военна опасност за България