Пациент със съмнения за ебола почина в Македония
Британец, за когото се смята, че е възможно да е бил болен от ебола, е починал в съседна Македония. Това съобщиха представители на македонското правителство, цитирани от „Ройтерс“. Втори британец също показва симптоми на смъртоносната заразна болест.
Той е приятел на починалия и е приет в Клиниката по инфекциозни болести в Скопие със симптоми. Двамата са били настанени в хотел в търговския център "Мавровка", който е затворен от полицията, посочва БТА. До 48 часа ще стане ясно дали починалият пациент е боледувал от смъртоносния вирус, отнел стотици животи в Западна Африка. "Налице са всички симптоми на ебола, които предизвикват подозрения при този пациент", коментира д-р Йованка Костовска от комисията по инфекциозните заболявания към македонското Министерство на здравеопазване.
Служителите на хотела са поискали медицинска помощ за техния гост, който бил неконтактен. С автомобил на бърза помощ той е бил превозен до Клиниката по инфекциозни болести в Скопие, но е починал не след дълго. Лекарите са разбрали, че е повръщал няколко дни, имал е вътрешно кървене и е бил изтощен. Когато е бил приет в клиниката е имал температура 37,4. Понеже смъртта е настъпила бързо, е издадена е аутопсия, а пробите ще бъдат изпратени на лаборатория в Германия.
В Македония е влязъл на 2 октомври, в хотела е бил с негов бизнес партньор, който ни информира, че не са пътували в страни застрашени от ебола", заявила Йованка Костовска от Комисията по заразни болести. Служителите на хотела и медицинските лица, които са контактували с британеца, са под карантина. Екипът на бърза помощ, който го е докарал до болница в момента е в изолатор.
Всички входове и изходи на търговския център "Мавровка" в момента са блокирани от полицията.
Междувременно стана ясно, че България чака сертифицирана носилка за пациенти, болни от ебола, въпреки че нямаме нужда от такава. Това посочи проф. Тодор Кантарджиев - директор на Центъра по заразни и паразитни болести в София, пред Нова телевизия. Той обясни, че болен от смъртоносния вирус може да бъдетранспортиран и на обкновена носилка, но ако е в много тежко състояние и повръща, трябва да бъдат взети мерки да не се зарази медицинският персонал. Лекарите трябва да са с маски, ръкавици, престилки и да бъде направена дезинфекция на предметите, с които е бил в контакт заразеният.
По думите на проф. Кантарджиев в България категорично не трябва да се притесняваме зарадипочиналия в Македония британец. „Становище на тяхното здравно министерство казва, че не е сигурно, че случаят е ебола. Изпратени са материалите за изследване в Германия”, обясни професорът.
Съмнения за ебола постепенно се явяват в Европа. Испанските власти съобщиха по-рано, че състоянието на испанската медицинска сестра, която стана първият човек, заразил се с вируса извън Западна Африка, се е влошило. Първи предполагаем случай на ебола беше регистриран в Чехия, съобщи още БТА, като се позова на главния санитарен лекар на страната Владимир Валента.
56-годишен чех, върнал се с полет от Либерия, е бил настанен в инфекциозното отделение на болница в столицата Прага.
Над 700 души са поставени под медицинско наблюдение в Сърбия с цел предотвратяване на разпространението на вируса ебола, допълни АСС, като се позова на министерството на здравеопазването в страната. Сред тях са 92 човека, които са се завърнали наскоро от страни, обхванати от епидемията от смъртоносната заразна болест. Сръбското здравно министерство е взело допълнителни защитни мерки заради появата на първите случаи на заразени хора с ебола.
Смята се, че смъртността от ебола е около 60-70%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.