Петро Порошенко печели президентските избори в Украйна

Петро Порошенко печели президентските избори в Украйна

След преброяването на 50,26% от протоколите след предсрочните президентски избори в Украйна проевропейският милиардер Петро Порошенко води с 53,86% от гласовете. Втора е бившият премиер Юлия Тимошенко с 13,1%, показват данните от ЦИК на Украйна, цитирани от ИТАР-ТАСС.

На трето място идва лидерът на „Радикалната партия” Олег Ляшко с 8,48 на сто.

Президентските избори в Украйна, както и местните избори в редица региони на страната, се проведоха вчера на фона на дълбока политическа криза. За поста президент се борят 21 кандидати.

Изборите може да се превърнат в отправна точка в диалога с Русия, смята украинският министър на външните работи Андрей Дещица.

„Надяваме се, че ако Русия признае резултатите от изборите, това ще се превърне в начална точка за диалог, имащ за цел изграждането на нови отношения с Москва. Ако в гласуването вземат участие много избиратели и ако изборите бъдат оценени положително от международните наблюдатели, то Русия няма да има причини да не признае резултатите от тях”, заяви Дещица.

Експертите обясняват победата на Петро Порошенко с разочарованието от днешните украински власти, с неговата сдържана риторика и ефективни политически технологии, пише „РБК Daily”.

„Преди Майдан Порошенко нямаше шансове за президентското кресло. За него говореха само като претендент за кмет на Киев. Но от началото на активните протести той зае правилна от гледна точка на избирателя позиция. Предприемачът многократно се изказваше пред демонстрантите на площад Независимост и именно към него преминаха гласовете на избирателите, недоволни от тройката Яценюк-Кличко-Тягнибок”, смята украинският политолог Владимир Фесенко.

„Успешно работеха и политтехнологиите „Социс” е свързан с щаба на Порошенко, а именно този център активно повдигаше въпроса за ръста на рейтинга на Порошенко. В резултат избирателите повярваха във високия му рейтинг и решиха да се присъединят към мнозинството”, смята друг украински експерт, Михаил Погребинский.

Кой е Петро Порошенко?

Петро Порошенко е роден на 26 септември 1965 година в украинския град Болград. Първия си милион той печели в студентските години във факултета за международни отношения в Киевския институт. Докато учи, той помага на предприятия да сключват договори с чуждестранни компании. За посредничеството си бъдещият олигарх получава 0,5-1,5% от сделките, припомня Фокус.

Първоначално Порошенко е доставял какао на съветските сладкарски компании и е спекулирал с цените на подправките - през 1991 година той купува 4% от световната реколта от черен пипер и като се възползва от повишението на цените, го продава на западните пазари. След това започва да търгува и с автомобили.

През 1993 година с приятели от училище и армията Порошенко основава компанията „Укрпроминвест”, около която е изградена цяла бизнес империя от десетки компании, присъстващи в пет страни. Най-известната компания на Порошенко – „Рошен”, е най-големият производител на сладкарски изделия в Украйна и един от най-крупните производители в света. Сладкарският бизнес носи на олигарха прякора „царя на шоколада”.

Порошенко се занимава с политика от дълго време, но търпи поредица от удари. Искал е да бъде лидер на „Партията на регионите”, но е загубил надпреварата от Николай Азаров. Искал е да оглави правителството след „Оранжевата революция”, но е бил изместен от Юлия Тимошенко. Така, досега той почти винаги е оставал в сянката на по-ярките от него политици.

Порошенко става депутат през 1998 година на 34-годишна възраст. Той влиза във Върховната Рада като безпартиен представител на Виницка област, а в парламента се присъединява към обединените социалдемократи, близки до президента Леонид Кучма.

През 2000 година, две години преди следващите парламентарни избори, Порошенко създава партията „Солидарност”. Тя влиза в новата „Партия на регионите”, за чието лидерство Порошенко се бори, но губи от Николай Азаров.

Тогава „Солидарност” се мести в опозиционния блок на Виктор Юшченко „Наша Украйна”, където Порошенко оглавява предизборния щаб на бъдещия президент. На изборите през 2002 г. „Наша Украйна” заема първо място с 23,57% от гласовете и 70 места в 450-местния парламент. Порошенко получава влияние в бюджетната комисия в парламента.

На президентските избори през 2004 година Порошенко е вторият човек в щаба на Юшченко. След „Оранжевата революция” той е сочен за следващия премиер, но в крайна сметка е назначен за секретар на Съвета за национална сигурност, а премиер става Юлия Тимошенко.

През 2005 година приближен на Тимошенко чиновник публично обвинява Порошенко в корупция. Ядосан от обществения скандал, Юшченко уволнява и обвинителя, и обвинения.

През последните години Порошенко е бил председател на Съвета на Националната банка на Украйна и два пъти е бил министър. През 2009 г. за около шест месеца е оглавявал министерството на външните работи в правителството на Юлия Тимошенко, а през 2012 година е ръководил министерството на икономическото развитие и търговията в правителството на Николай Азаров. Напуснал е поста след 9 месеца във връзка с изборите за парламент.

В края на миналата година Порошенко подкрепяше „Евромайдана”, но се обявяваше срещу насилието. На 1 декември 2013 година той се опита да спре радикали, въоръжени с железни вериги, в президентската администрация в Киев, при което самият той замалко не пострада. След бягството на Янукович Порошенко не влезе в правителството, а хвърли всичките сили за победата си на президентските избори на 25 май.

Наблюдатели казват, че тайната на високия му рейтинг е проста – той има репутация на умерен политик. И тъй като не е успявал да се задържи във властта, Порошенко не е асоцииран с досега управлявалите политици. И още нещо – Порошенко е милиардер и тъй като вече има пари, се предполага, че широко разпространеният във властта проблем с присвояването на обществени средства е предварително разрешен.

През 2003 година, в навечерието на „Оранжевата революция”, Порошенко създава телевизия „Пети канал”, която става негов главен говорител. Междувременно, бе разпространен запис от телефонен разговор, в който Порошенко мъмри мениджър на канала за неправилна информационна политика. Самият Порошенко до известна степен призна автентичността на този запис, от което стана ясно, че за него медията не е бизнес, а инструмент за влияние.

Миналата година телевизията отразяваше широко събитията на „Евромайдана”. През април веригата зае 9-то място по рейтинг сред украинските телевизии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ