Подводен рай в Дубай (фоторепортаж)
На пръв поглед този футуристичен шедьовър на инженерната мисъл прилича на космически кораб, приземил се в плитчините на Персийския залив. Всъщност това е проектът на първия подводен хотел в света „Water Discus Hotel”. За да бъде съвсем точни, това ще е първият полупотопен елитен хотел. Проектирането му е дело на полската аркитектурна компания "Deep Ocean Technology".
„Water Discus Hote” има претенциите да се превърне в най-скъпата инвестиция в изграждането на луксозни хотели в цял свят. За изграждането му ще бъдат използвани ултра модерни технолотии, разработени от компанията „Drydocks World” и швейцарските иноватори от „BIG InvestConsult AG”. Разбира се, най-голям интерес отсега предизвиква подводната част на хотела. Освен двойните стаи с изглед към коралови рифове, в нея ще има бар-ресторант и „гвоздеят на програмата” - дайвинг-център.
Дори и клиентите на хотела, които изпитват силни резерви към гмуркането с акваланг и непосредствения контакт с подводния свят, ще могат да му се насладят пълноценно, благодарение на огромните прозорци на своите спални. Създателите на този акваруим в реални мащаби вече са помислили за изграждането на уникална осветителна система, благодарение на която ще е възможно не само да се разглеждат в детайли морската флора и фауна, но и да се правят снимки с високо качество. Всичко това, по идея на полските архитекти е послание, което трябва да стимулира интереса към изследването на световния океан и грижа да бъде съхранен за бъдещите поколения.
„Строителството на „Water Discus Hotel” ще отвори нови възможности за екологията в подкрепа на създаването на нови подводни екосистеми”, казва Богдан Гутковски, президент на BIG INVEST GROUP. „Освен това, хотелът ще се превърне в един от центровете на международните екологични програми за защита на подводния свят. Той ще служи и като лабораторен инструмент за опазване и изследване на моретата и океаните”, добавя той.
Самият комплекс „Water Discus Hotel” ще се състои от няколко сектора, всеки на две нива, свързани помежду си с мостици. Надводното и подводното ниво ще бъдат свързани посредством три колони с централен корпус, където ще бъдат разположени стълби и асансьори.
В горната част на хотела ще се помещават СПА център и басейни, тераси за разходки, въртолетна площадка, изкуствена стена за катерачи и т.н. Важна част в нея заема наблюдателният център, от който ще се осъществява контрол над случващото се под водата. Специални камери ще записват и докладват нарушители, опитали се да ловуват корали или пък „обидили” някой морски обитател. Но главната задача все пак ще бъде гарантиране на безопасността на хората.
В случай на силна буря или цунами мощната конструкция на хотела е в състояние да противостои на силата на стихията, но все пак е помислено и за „авариен изход”. При нужда подводната част на хотела ще може да се издига до водната повърхност, а покривите и на долната и на горната конструкция ще се отварят като спасителни шлюзове.
Но това не е всичко: ако произтекат някакви сериозни промени в обкръжаващата среда или пък разположението на хотела се окаже в даден момент икономически неизгодно, няма никакъв проблем той да бъде преместен на всеки друг по-подходящ терен, казват полските архитекти от „Deep Ocean Technology”. Заради всичко това „Water Discus Hotel» ще се превърне в рай за любителите на подводната екзотика, заможни туристи и меценати от цял свят, убедени са те.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.