Предпоследна степен на ядрена опасност в Япония, авиокомпании отменят полети за Токио

Предпоследна степен на ядрена опасност в Япония, авиокомпании отменят полети за Токио

Предпоследна степен на ядрена опасност в Япония, авиокомпании отменят полети за Токио

Френската агенция за ядрена безопасност обяви шеста, предпоследна степен на ядрена опасност в Япония след днешните инциденти в атомната електроцентрала "Фукушима-1"

„Инцидентът премина в изцяло ново измерение спрямо вчера. Ясно е, че се намираме на шесто ниво”, заяви директорът на Френската агенция за ядрена безопасност Андре-Клод Лакост.

Най-високата, седма степен досега е обявявана само веднъж, при експлозията в Чернобил през 1986 г., допълни Лакост.

Няколко световни агенции вече разпространиха и информация, че радиационният фон около ректора на "Фукушима-1" е толкова висок, че затруднява нормалната работа и контрола над състоянието на енергоблока, което увеличава риска от инциденти.

Оценката на японските власти за ситуацията обаче се различава от тази на французите. Те обявиха четвърта степен на опасност. От японската агенция за ядрена и индустриална твърдят, че количеството на изтеклата радиация е малко и не може да се сравни с разпространението на ядрените облаци след аварията в централата в Чернобил през пролетта на 1986 г.

Продължава да се повишава и нивото на радиацията в Токио. По последни данни то е 10 пъти над нормата.

Българското Външно министерство отново призова всички български граждани, които пребивават временно или постоянно в Япония, да напуснат страната по най-бързия начин. Налице е повишен риск за здравето, заради увеличаването на радиационния фон в различни части на страната през последните часове, предупреждават и МВнР.

Българите в Япония трябва да следят указанията на местните власти и при невъзможност за напускане на страната, да се придвижат  далеч от засегнатите райони. При крайна необходимост, посолство ни в Токио има готовност да приеме български граждани за временно настаняване, информират още от министерството.

МВнР посочва, че отпътуването от Япония може да стане чрез  редовни пътнически полети. За превоза до международното летище в Токио е по-добре да бъдат използвани метро, железница или автобуси.

В същото време европейски и азиатски компании започнаха да отклоняват полетите си до Токио. Германският авиопревозвач Lufthansa обяви, че променя маршрута на полетите си от Токио към Осака и Нагоя. От компанията уверяват, че самолетите, които се върнаха вчера от японската столица, не са били замърсени с радиация.

От Air China съобщиха, че отменят известна част от полетите си от Пекин и Шанхай до Токио, съобщи „Ройтерс“. Причината е намаляването на операционния капацитет на летищата. От компанията заявиха, че засега ще осъществяват около 30 полета на ден, като по този начин предоставят 7000 места за въздушен превоз.

Тайванските авиолинии Eva Airways отменят част от полетите си до Токио и Сапоро до края на март.

Air France изтегли целия си персонал от Токио и го пренасочи в Осака.

Virgin Atlantic и British Airways продължават да летят до Нарита и Ханеда. От Федералната авиационна администрация в САЩ са в готовност да променят графика на полетите от Щатите към Япония, ако ядрената криза се задълбочи.

Повече информация за полетите от Япония за България може да бъде намерена на  интернет страниците https://www.japan-guide.com/ и https://www.narita-airport.jp/en/index.html.

При затруднения в закупуването на самолетни билети българските граждани могат да се обърнат към посолството и агенцията, обслужваща МВнР на адрес: bvt@mfa.government.bg, vpetrova@bgviptravel.com и тел: +359 2 9482875, +359 2 9482957. В случай на изтекла валидност на документите за самоличност и други въпроси те могат да потърсят съдействие от посолството на България дирекция "Консулски отношения" на тел. +359 2 971 70 89, +359 2 948 23 65.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ