Путин вероятно е одобрил убийството на Литвиенко
Руският президент Владимир Путин вероятно е одобрил убийството на руския опозиционер Александър Литвиненко, заяви британски съдия, оповестявайки заключенията от обществено разследване за смъртта на бившия шпионин от КГБ, предаде „Франс прес”.
„Операцията на руската Федерална служба за сигурност (ФСС, новото име на КГБ) вероятно е била одобрена от Патрушев (бившия шев на ФСС Николай Патрушев), както и от президента Путин”, посочи магистратът в заключенията си.
Припомняме, че бившият агент от КГБ почина на 23 ноември 2006 г. в болница в Лондон след три седмици мъчителна агония. Часове след смъртта му анализите показали, че той е бил отровен с полоний-210. Извършената на 1 декември 2006 г. аутопсия потвърди, че Литвиненко е погълнал голямо количество от разтворимото и силно токсично дори в нищожни дози радиоактивно вещество.
Три седмици преди смъртта си Литвиненко пил чай в лондонския хотел "Милениум" с други двама бивши руски агенти - Андрей Луговой, който днес е депутат, и бизнесмена Дмитрий Ковтун. Вечерта след срещата в хотела Литвиненко получил гадене и остри болки в корема. По-късно цялата му коса опада, а 22 дни след постъпването му в болница той почина от сърдечно-дихателна недостатъчност, причинена от отказа на повечето от органите му да функционират.
При аутопсията д-р Натаниел Кери и двамата му сътрудници носели специални двойни защитни костюми, които покривали цялото тяло и главата и били захранвани с филтриран въздух. Тримата съдебни медици работели с ръкавици, затегнати със скоч, за да се избегне радиоактивно заразяване.
В писмо, написано от Литвиненко на смъртния му одър, той обвинява президента Владимир Путин, че лично е поръчал убийството му. Кремъл, който отказва да екстрадира двамата главни заподозрени, отрича обвинението.
Един от най-големите ядрени специалисти във Великобритания - жена, представена само като А1, е казала в хода на разследването, че дори нищожно количество - от няколко нанограма до няколко микрограма полоний - може да е смъртоносно. Тя потвърдила, че следи от значително количество полоний са били открити по чайник в хотел "Милениум". Специалистката казала също, че е невъзможно да се определи какъв е произходът на полония. Производството му е изключително сложно и скъпо, изисква ядрен реактор и се оценява на по-малко от 100 грама годишно в световен мащаб, като голямата част е от руски произход.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.