Първа жертва на протестите в Турция
Младеж, участник в ескалиращите протести в Истанбул е първата, официално обявена жертва от началото на масовите демонстрации в Турция. 20-годишният Мехмет Айвалъташ е загинал след като такси се е врязало в група демонстранти на булевард в Истанбул, където и днес продължиха антиправителствените протести, предаде Ройтерс.
Освен убитото момче, при инцидента са ранени още четирима, единият от които тежко.
Българското Генерално консулство в Истанбул излезе със специално предупреждение в късните следобедни часове към българските граждани, посещаващи града, да избягват района на площад „Таксим", централните части на кварталите Бешикташ и Бейолу, както и местата, където се струпват много хора.
Не стихват и вълненията в Анкара. Полицията атакува със сълзотворен газ днес следобед около 1000 протестиращи, които се опитваха да достигнат централния площад на турската столица със скандирания за оставка на премиера Ердоган.
Малко по-рано на пресконференция днес министър-председателят на Турция Реджеп Ердоган заяви, че не може да се говори за "Турска пролет" в страната му, последвала т. нар. Арабска пролет, след която паднаха режимите в Египет, Либия. Той заклейми протестите и отправи призив към хората да се успокоята. Същевременно отправи обвинения, че протестите са организирани от екстремисти и че опозицията провокира гражданите, съобщава Би Би Си.
В същото време протестиращи твърдят, че правителството в Турция става все по-авторитарно. Поддръжници на демонстрациите коментират в мрежата, че управляващата Партия на справедливостта и развитието (АКР) на Ердоган опитва да наложи консервативни ислямски ценности на официално секуларистката страна и да цензурира личната им свобода.
Повече от 1700 души бяха арестувани в демонстрациите в Турция, които обхванаха 67 града. Акциите започнаха в Истанбул. В началото гражданите искаха отмяна на решението да се унищожи парк в центъра на града при площад Таксим, където властите се канят да строят мол. Полицията разгони митинга със сълзотворен газ, след което протестите придобиха антиправителствен характер и се разпростряха и в други градове.
Стихийно разгарящото се движение се поддържа от политически лозунги. Протестиращите, основно млади хора, настояват за оставката на Ердоган, който е начело на страната от 2002 г. Основното обвинение към него е нарастващият авторитаризъм и опити за насилствено налагане на ислямизация на страната.
Конфедерацията на синдикатите на държавните служители в Турция (КЕСК) обяви, че от утре ще организира двудневна предудителна стачка в знак на протест срещу използването на сила за потушаване на антиправителствените бунтове в страната.
Заради нарастващото напрежение в Турция гръцките въоръжени сили бяха приведени в състояние на повишена готовност, предадоха междувременно гръцки медии. Официални източници от гръцкото министерство на отбраната са изразили опасения, че кризата в Турция може да се разрасне и да обхване и Егейско море.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.