Румъния ще търси шистов газ в близост до българската граница

Румъния ще търси шистов газ в близост до българската граница

Петролният гигант „Шеврон“ получи разрешение да търси шистов газ по румънското Черноморие, предаде „Франс прес“.

„Агенцията за защита на околната среда в Констанца, Югоизточна Румъния, издаде разрешителни за сеизмични проучвания в Костинешти и Вама Веке (Иланлък)", обяви екоминистерството на северната ни съседка. Разрешителните позволяват на компанията да извършва „контролирани експлозии" в дълбочина от 10 и 15 метра в район от 1800 кв. м.

Село Вама Веке, известно още като Иланлък, се намира край границата с България и Черно море. Между него и българското село Дуранкулак се намира граничният пункт по път Е87.

През 2012 г. страната ни наложи мораториум срещу прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и/или добив на шистов газ и нефт на територията на България. До това решение се стигна след сериозна съпротива и вълнения сред обществото. Според протестиращите технологията фракинг, хидрофракинг, хидравлично разбиване, хидравлично разчленяване, предполага непредвидими и фатални последствията за околната среда и здравето на хората.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
Специалистът Моуриньо остави 747 000 евро сметка за хотел при напускането на „Фенербахче“
За първи път: Съд в Гърция наложи 1,7 млн. евро глоба за жестокост към животни
Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе
Президентът наложи вето върху решението за назначаване на особен управител в Лукойл
Силна магнитна буря може да доведе до появата на сияние над България
Корупционен скандал в Украйна: $100 млн. източени от енергетиката, кой е виновен?
Енергийният министър: България има бензин за половин година и дизел за четири месеца