Руски медии: Студената война се завръща – за дълго
Завръщането на Студената война между Русия и САЩ е все по-реално. Твърдото противопоставяне между двете страни може да се проточи дълго, пише „Новие известия“.
Изданието посочва, че призракът на новата Студена война между Москва и Вашингтон се е появил много преди референдума в Крим.
„След кратковременното "разведряване", свързано с идването на власт на Барак Обама, отношенията между двете страни приблизително от 2011 г. (от времето на свалянето на Муамар Кадафи в Либия и началото на гражданската война в Сирия) постоянно се влошаваха. Но, дори в пика на това влошаване (зимата и пролетта на 2013 г., когато един след друг започнаха да се разтрогват двустранни договори, действали в течение на много години) противоборството между Русия и Америка независимо от твърдата реторика и от двете страни изглеждаше като на игра. По-скоро и двете държави си даваха вид, че се борят помежду си“, пише руското издание, цитирано от БТА.
Ярък пример е прословутият закон "Дима Яковлев" и свързаната с него шумна кампания в Русия. По любопитно стечение на обстоятелствата руските власти се загрижиха за борбата с платеното осиновяване на руски деца в САЩ тъкмо след като в Америка бяха предприети цяла редица мерки, които фактически ликвидираха този бизнес. Но след кримските събития изглежда, че и двете страни се нахвърлиха една срещу друга на сериозно, смята „Новие известия“.
В Деня на защитника на отечеството 23 февруари на митинг в Севастопол Алексей Чалий беше провъзгласен за "народен кмет" и се появи съобщение за създаване на отряди за самоотбрана от доброволци. И буквално същия ден в САЩ за първи път се заговори за санкции срещу Русия. Последваха три президентски указа – на 6, 16 и 20 март със списъци на конкретни лица, срещу които се въвеждат санкции - замразяване на банкови сметки и собственост.
Американските списъци се оказаха доста по-внушителни от приетия от ЕС. Вярно, във всички укази се подчертава, че става дума именно за физически лица и техните активи, не и за компании, които те може да управляват, което отваря за засегнатите бизнесмени възможност за маневриране. Освен това се подразбира американска финансова блокада за посочените лица без сътрудничество с други държави.
Според "Новие известия" Москва изглежда вече е начертала "червената линия", след която ще последва твърд отговор. "Ако Канада или НАТО предприемат безумни постъпки като санкции срещу наши банки, разбира се, ще се наложи да отвърнем със същото", заяви за агенция Блумбърг руският посланик в Канада Георгий Мамедов.
Потенциални жертви на руския отговор може да има много. Броят на американските компании, работещи в Русия, е огромен, макар че ако се стигне дотам, войната между двете страни може да добие необратим характер: по същество Русия ще поеме курс към самоизолация.
Най-реално продължение на конфронтацията между двете страни на първо време ще станат персоналните смени на конкретни участници в дипломатическата игра, смята руското издание.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.