Саудитска Арабия строи един от най-големите пристанищни градове в света

Саудитска Арабия строи един от най-големите пристанищни градове в света

Саудитска Арабия строи един от най-големите пристанищни градове в света

Саудитска Арабия работи по реализирането на проект за град на бъдещето, съобщава британската обществена телевизия BBC.

По проект, това ще е икономически град и ще носи името на покойния вече Крал Абдула. Предвижда се това да бъде един от четирите нови града, на които покойният монарх е възлагал надеждите си за бъдещето на монархията, след като петролните кладенци бъдат пресушени.

Строителната площадка се намира на около 100 километра северно от Джеда, на брега на Червено море. Бъдещето на града зависи от баланса между транспорта, здравеопазването, образованието, жилищното строителство и изискванията за заетост на 2-та милиона жители, за които е предназначен.

Простиращ се над 180 квадратни километра, градът ще бъде малко по-голям от Вашингтон и ще струва 100 милиарда долара. По-голяма част от средствата ще дойдат от частно финансиране.

Според Фахд Ал-Рашид, управляващ директор на Emaar Economic City, публичната компания, която отговаря за целия проект, новото поколение саудити ще очакват града да съответства на модерния начин на живот, към който са се приспособили, докато са учили в чужбина.

„Строим с мисълта за 65%-те процента от населението под 30-годишна възраст,” обяснява той. „Почти 200 хиляди млади саудити учат в чужбина. Неизбежно, след завръщането им, в страната ще настъпят промени.”

Статистиката се базира на факта, че все повече жени, отколкото мъже, завършват висше образование. Променящата се демография създава нови обществени нужди, които ще преобразят начина, по който се развива цялата монархия.

По грандиозната си визия, новият град няма равен.

„Целта ни е да създадем един от най-големите пристанищни градове в света,” казва Раян Бухари, един от мениджърите на пристанището „Крал Абдула”.

„Няма да се състезаваме с пристанището на Джеда, но ще се конкурираме с това в  Джебел Али, Дубай. Нашето ще функционира много по-бързо и ще има опростени митнически процедури.”

Ето и няколко снимки от забележителния проект:

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ