Световната банка предупреди за климатичен апокалипсис
Тежки наводнения, опустошителни тайфуни, но и убийствена суша могат да се превърнат в ежедневие на планетата към края на този век вследствие на глобалното затопляне. Това алармира в доклад Световната банка. Той е изготвен специално, за да анализира и оцени последствията от покачването на средногодишните температури в световния климат.
Има реална опасност към 2100 г., температурите средно да се повишат с 4 градуса, ако още сега не започнат спешни мерки за овладяване на емисиите от парникови газове, предизвикани от ползването на горива като въглища, нефт и газ, става ясно от документа.
Затопляне с 4 градуса на планетата ще доведе до унищожителни последствия, които няма да подминат нито една страна, пише още в доклада. При такъв развой неминуемо ще последва рязко повишаване на морското равнище, повсеместно унищожаване на съществена екосистема като кораловите рифове, а продължителната суша, придружена от непоносими жеги, каквото бе изминалото лято, ще се превърнат в нещо обичайно, смятат експертите, изготвили доклада. В същото време, няма гаранция че човечеството ще се адаптира успешно към такива климатични промени, допълват те.
От последиците на един по-топъл свят ще страдат всички народи, но най-силно засегнати ще са най-бедните страни, където недостига на храна ще се изостри до крайност, предупреждават още от Световната банка.
Според авторите на доклада, поставената глобална цел да не се допуска повишаване на средногодишните температури с повече от два градуса може да се постигне само чрез стриктното прилагане на политики за борба с климатичните промени. По този повод Световната банка призовава правителствата по света да пренасочат 1 трилион долара, плащани за добив на изкопаеми горива, към "зелена" инфраструктура.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.