Световните медии за изборите у нас
„Дясната партия ГЕРБ води в българските избори, според екзит-пол.” Това е заглавието на американската агенция „Ройтерс” отпреди повече от час. С материал към него авторитетната медия отразява информативно и с аналитични наблюдения днешните избори в България.
Повечето международни издания все още са предпазливи в оценките и коментарите си по повод провелите се извънредни парламентарни избори у нас, в очакване на официални резултати.
На този етап в отзвука преобладават кратки информации, че вотът се е състоял на фона на скандали. „Българите се отправят към урните сред политически скандали”, е заглавието на „Дойче Веле”. Германският източник отразява откриването на 350 000 бюлетини в страната ни, „за които се твърди, че са фалшиви”. „Парламентарните избори, които не се очаква да донесат на нито една партия мнозинство, започнаха под внимателна проверка”, пише медията.
„Екзит-пол: Няма ясен победител в българския вот” е заглавието на Yahoo News. Информацията е цитат от агенция „Асошиейтед Прес”. „Българската дясноцентристка партия и основният й конкурент, социалистите, завършиха първа и втора в парламентарните избори, като нито една не печели мнозинство, за да сформира правителство, показва екзит пол. Ако този изход от ситуацията се потвърди, той може да доведе до още политическа и икономическа нестабилност в тази финансово закъсала балканска нация”, пише АП.
„Около 6.9 милиона гласоподаватели избираха между кандидати от 36 партии. Но апатията сред избирателите бе широко разпространена. Обвинения в предизборна измама и скандал с нелегално подслушване помрачиха кампанията”, допълва тя. И отбелязва, че много българи са притиснати от ниските заплати – „най-ниските в ЕС от 400 евро месечно”, и от безспирната инфлация. „Те се чувстват предадени от обещанията, че присъединяването към Европейския съюз ще им даде по-добър живот. Сега 22% от хората живеят под официалния праг на бедността”, се казва още в информацията на АП.
„6 години след като България се присъедини към Европейския съюз, неудовлетворението от политическия елит се разпространява в страната с население от 7.3 милиона души. Безработицата е близо до 8-годишен връх и един от всеки четирима живее под ръба на бедността”, пише „Ройтерс”. Агенцията припомня, че правителството на ГЕРБ подаде оставка след демонстрации срещу бедността и корупцията, изпълнени с насилие през февруари. Тя цитира „Алфа Рисърч” и „Сова Харис”, които сочат, че ГЕРБ ще спечели 31% от гласовете, следвана от социалистите с 25-27%.
"Предпазливи да не предизвикат още протести, политиците представиха кампания с нисък профил и имаше сравнително малко политически плакати в българските градове и села, където полуизградени сгради провокират спомените от кредитния бум и банкрут под ръководството на социалистите между 2005 и 2009 г.”, посочва „Ройтерс”.
„Кампанията на ГЕРБ бе опорочена от обвинения в незаконно подслушване и изземване на бюлетини в печатница, притежавана от неин местен съветник, което покачи страховете от фалшификация в балканската страна с лоша слава, свързана с корупция и организирана престъпност. Лидерът на социалистите Сергей Станишев нарече откритите бюлетини „безпрецедентен заговор срещу демокрацията”, но президентът Росен Плевнелиев – независим с подкрепата на ГЕРБ, заяви пред репортери, че никой няма да може да се размине с измама”, пише „Ройтерс”.
Агенцията отбелязва, че социалните проблеми на българското общество остават. "Под управлението на ГЕРБ страната запази едно от най-ниските равнища на външен дълг в Европейския съюз, но опоненти твърдят, че това е възпряло икономическия растеж в нея, където месечната заплата е 400 евро ($520)", се казва още в анализа. „Около 2 милиона българи напуснаха страната след падането на комунизма през 1989 г. Тя все още се бори да снабди с питейна вода и постоянно електричество част от населението си. Борисов – масивен (като телосложение –бел. прев.) бивш бодигард, който се отличи като кмет на София преди да си осигури изборна победа през 2009 г., бе поздравен от поддръжници, които скандираха „Победа!” в столицата”, отбелязва информационната медия.
„Да си купиш избори по български” е заглавието на „Ал Джазира” на английски език. Тя започва коментарен материал за изборите у нас, припомняйки фейлетона на великия български автор Алеко Константинов от 1884 г. „На избори в Свищов”, в който той изразява възмущението си от електоралните практики, на които е бил свидетел по време на изборите в България през годината на написване на творбата. Алеко казва, че консерваторите по това време са обикаляли селцата, за да практикуват „морално влияние” над селяните, убеждавайки ги да гласуват за тях и да оказват натиск върху местните кметове. „Днес, 130 години по-късно, българските политици (…) демонстрират нови, по-високи нива на това, което може да се определи като „неморално” в изборите практики”, пише „Ал Джазира”. Автор на материала е Мария Петкова - български журналист на свободна практика в Кайро, който в момента завършва магистърска степен в университета на Оксфорд, посочва представянето й в медията.
Още отзиви от чужбина след изборите в страната ни днес очаквайте в утрешния ден.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.