Светът забранява живака

Светът забранява живака

Организацията на обединените нации подготвя забрана за използването на живак в световен мащаб. Конференцията, посветена на проблема, започна днес в град Кумамото, Япония. Във форума участват делегати от 140 страни. Конференцията е организирана, след като на 19. януари беше приета Конвенцията от Минамата, която е първият правно обвързващ документ за живака в световен мащаб, предаде БГНЕС.

Очаква се в четвъртък да бъде подписан съответният международен договор. Той ще влезе в сила, след като бъде ратифициран от парламентите на най-малко 50 страни. Вероятно това ще отнеме около три години.

Макар и високо токсичен, живакът е широко прилаган в различни сфери – като се започне от термометрите и се стигне до електрическите крушки или амалгамата в зъболечението.

Конвенцията носи името на японския град Минамата, където преди около половин век близо 2000 души загинаха и много повече се разболяха след изтичането на живак от местен завод. Отравянето с живак води до срив на имунната система, уврежда мозъка и нервната система и поставя на риск нормалното развитие на плода в утробата на майката.

Предстоящият да бъде подписан договор предвижда до 2020 г. голям брой продукти с живак, вкл. термометрите, да бъдат извадени от употреба. Текстът дава на правителствата срок от 15 г. да прекратят добиването на живачна руда. Природозащитници критикуват документа, в който не е спомената забраната на използването на живак в златодобивната промишленост. При този процес не само се застрашава животът на миньорите, но съществува и голяма опасност от отравяне на подпочвените води и предизвикване на натравяния сред населението в районите около мини за злато, използващи този метод.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ