Светът пред нова криза – този път на квалифицирана работна ръка
Недостигът на квалифицирана работна ръка застрашава бъдещото развитие на световната икономика. Бизнесът, правителствата и търговските асоциации спешно трябва да разработят дългосрочни стратегии за овладяване на този дефицит. Това са изводите в новото глобално изследване на световния лидер в новаторските решения, свързани с човешкия капитал Manpower Inc.
Проучването под заглавие „Недостиг на таланти” е обхванало 35 000 работодатели от 36 държави. Тазгодишното му издание акцентира върху тревожната тенденция, че все по-трудно става намирането на квалифицирана работна ръка и то в широк диапазон от професии, които изискват специфични умения: месари, електротехници, дърводелци, строители, водопроводчици, оксиженисти и др.
Наблюдава се остър недостиг на работници в много от най-големите световни икономики, в т.ч. САЩ, Германия, Франция, Италия, Канада и Бразилия, където работодателите поставят квалифицираните „занаятчии” на първо или второ място сред предизвикателствата при наемането на кадри, отчита изследването.
"Докато глобалното възстановяване набира скорост, отглеждането на бъдещи таланти и облекчаването на недостига на квалифицирани работници се превръща в жизненоважен фактор за икономическия растеж," каза Джефри A. Джорес, председател на борда на директорите и главен изпълнителен директор на Manpower Inc.
"Неадекватните обучения и негативните стереотипи, свързани с квалифицираните работници, допълнително подхранват опасния недостиг на талантливи занаятчии", добавя Джорес. "Работодателите и правителствата трябва да върнат уважението към тези професии. Те трябва да гледат напред, да предвиждат бъдещото търсене в тези области и да започнат да работят в тази посока още сега. Нивата на безработица остават високи в целия свят особено сред младите хора и предоставянето на обучителни програми, докато се популяризират квалифицираните занаятчийски професии като приложим кариерен избор, могат да осигурят по-голяма база от таланти за тези позиции. Освен това и ще помогнат на бизнеса да се справя постоянно и ефективно с недостига на кадри, от които има нужда.", смята той.
Организацията предлага и конкретни решения в тази посока: докато глобалната икономика се възстановява, трябва да се въведат политики за стратегическа миграция, за да се създаде мобилна работна сила, която да намали недостига от квалифицирани работници.
Това е от особено значение, защото липсата на „занаятчии” може да попречи на напредъка на инфраструктурни проекти и да забави националния растеж. Това е проблем, на който правителствата трябва да обърнат внимание в дългосрочен план, за да подпомогнат икономическото здраве и бизнес растежа. В същото време мобилността на тези работници може да намали недостига на таланти.
В придружаващият изследването документ - Бялата книга „Стратегическа миграция” се призовава формирането на квалифицирана работна ръка да се превърне в национални стратегии, които поощряват положителното отношение към смятаните за непристижни в момента професии. Тези стратегии трябва и да предоставят гаранции, че работниците, които преминават техническо обучение, ще получават точна информация за търсенето на таланти в техния сектор. Подобен подход ще оформи производителна работна сила в бъдеще.
„Недостигът на квалифицирани работници е свързан с няколко основни проблема – по-старите и опитни кадри се пенсионират, без да имат адекватни заместници; техническото образование не следва нуждите на бизнеса; липсата на ентусиазъм в младото поколение да започне кариера в тези области”, каза Надя Василева, управляващ директор на Manpower България, Сърбия и Хърватия. „Трябва да се изкоренят отрицателните асоциации с тези професии, защото един млад човек без работа винаги има обещаващата алтернатива пред себе си да научи занаят и да развие свой собствен бизнес. Да, всяка държава има нужда от своите лекари, ИТ специалисти, математици и физици, но тя със сигурност има нужда и от своите строители, шофьори и готвачи”, допълва тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.