Светът се готви да удари Сирия
Западните страни обмислят нанасянето на въздушни удари по военните цели на сирийския президент Башар Асад в близко бъдеще, като тази стъпка има за цел да предупреди режима да не използва химическо оръжие, пише „Файненшъл таймс”.
В неделя Сирия се преклони пред международния натиск и разреши достъп на инспекторите на ООН до районите в околностите на Дамаск, където през миналата седмица бе извършено предполагаемото нападение с химическо оръжие. Обаче това решение бързо бе отхвърлено от САЩ, като администрацията на Обама заяви, че то е направено „прекалено късно”. Това е още един знак, че вероятността за военни действия срещу Сирия става все по-голяма. Според Белия дом освен това „почти няма съмнения”, че сирийският режим е използвал химическо оръжие при нападението в източната част на Дамаск, при което над 300 души загинаха и още хиляди са ранени, пише Фокус.
Високопоставен западен официален представител заяви, че САЩ, Великобритания и Франция са силно убедени в необходимостта от военен отговор на атаката, за да се възпре режимът на Асад от използването на химически оръжия. Правителствата на трите държави обмислят нанасянето на серия от единични удари по военни обекти на сирийския режим, за да демонстрира ясно, че международната общност няма да толерира използването на химическо оръжие при воденето на военни действия в съвременния свят, коментира изданието.
Великобритания планира да се присъедини към САЩ и да предприеме военни действия срещу Сирия в рамките на броени дни. Корабите на британския кралски флот се подготвят да участват съвместно със САЩ в евентуална серия от бомбардировки с крилати ракети, като военното командване вече завършва изготвянето на списъка с потенциалните цели, пише „Дейли Телеграф”.
Правителствени източници съобщиха, че преговорите между британския премиер и международните лидери, включително Барак Обама, ще продължат, но всяко военно действие, което бъде съгласувано, може да бъде предприето още през следващата седмица.
На фона на започналата подготовка британският външен министър Уилям Хейг предупреди, че светът няма да стои безучастно и няма да позволи на режима на Башар Асад да използва „безнаказано” химическо оръжие срещу сирийския народ. Великобритания, САЩ и техните съюзници трябва да покажат на Асад, че извършването на подобно зверство „означава да се премине границата, и че светът ще реагира при пресичането на тази граница”, подчерта той.
Френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че все още не е взето решение за предприемане на военни действия в отговор на атаката с отровен газ в Сирия, но се разглежда такава възможност.
„Такова решение не е взето”, каза Фабиюс пред радио „Юроп 1”. „Трябва да има пропорционална реакция... и това ще бъде решено в идните дни”, допълни той.
„Всички възможности са предвидени. Единствената, която не е обект на обсъждане, е да няма реакция”, каза френският министър.
Турция също би се присъединила към международна коалиция срещу Сирия, дори ако не бъде постигнато по-широк консенсус в Съвета за сигурност на ООН, заяви външният министър на Турция Ахмет Давутоглу, предаде Ройтерс.
„Ние винаги даваме приоритет на съвместните действия с международната общност, както и на решенията на ООН. Ако такова решение обаче не бъде достигнато в Съвета за сигурност на ООН, други алтернативи ще влязат в дневния ред”, каза Давутоглу пред вестник „Милиет”.
„В момента 36-37 страни обсъждат тези алтернативи. Ако бъде формирана коалиция срещу Сирия в този процес, Турция ще вземе участие в нея”, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.