Северна Корея детонира атомна бомба

ЕС

Севернокорейските власти съобщиха, че са провели изпитания на ядрена бомба въпреки международните забрани. Опитите бяха усетени в региона като земетресение, съобщават световните агенции.

Тестът се е провел в североизточната част на страната точно преди 12 ч. местно време. Неговата цел е разработването на ядрени бойни глави, достатъчно малки, за да могат да бъдат качени на далекобойна ракета.

Агенциите за геоложки проучвания на САЩ, Южна Корея и Япония са отчели сеизмична активност от 4,7 до 5,2 по Рихтер в региона, причинена от детонираната бомба. Тя е по-силна от отчетената при предишните две ядрени изпитания в КНДР, проведени съответно през 2006 и 2009 г.

Това, че земетресението не е причинено от природни фактори, личи от неговата природа, показаха японски учени. „Едно естествено земетресение обикновено започва с по-слаб тремор, последван от силен трус. Силата на това земетресение бе една и съща през цялото време”, заяви Йосуке Ирагаши от японската метеорологична агенция.

Пхенян потвърди, че севернокорейските учени са детонирали „умалена” ядрена бомба, която обаче е имала по-голяма експлозивна сила от онези, тествани през 2006 и 2009 г. в страната. „Бе потвърдено, че ядрените изпитания са се провели на високо равнище по безопасен и безгрешен начин. В тях е използвана умалена и олекотена ядрена бомба с по-голяма експлозивна сила, която не се отрази негативно на околната среда”, съобщи официалната новинарска агенция на КНДР KCNA.

Агенцията съобщава още, че изпитанията са отговор на „възмутителната” враждебност на САЩ, която „агресивно” подрива правото на севернокорейския режим да изстрелва сателити в земната орбита с мирни цели – намек за реакцията на международната общност и последвалите санкции след успешното изстрелване на ракета от Пхенян преди два месеца.

Експерти от южнокорейското военно министерство и от Министерството на отбраната на Русия изчислиха, че мощността на детонираната бомба е около 7 килотона.

Лидерът на ООН Бан Ки Мун осъди незабавно теста и го нарече „явно и тежко престъпване на съответните решения за сигурност, приети от ООН”. Президентът на САЩ Барак Обама нарече изпитанията „изключително провокативен акт”, който заплашва сигурността на САЩ и на целия свят. Президентът призова към допълнителни и незабавни мерки срещу Северна Корея. Действията на КНДР бяха осъдени и от руското Външно министерство и от Великобритания.

Южна Корея незабавно повиши степента си на бойна готовност, а японският премиер Шиндзо Абе свика извънредно заседание, на което да се обсъдят ответните мерки на страната.

По-рано този месец КНДР заплаши САЩ с ядрена война в отговор на прекалено строгите санкции срещу режима си.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Времето: Посрещаме август със слънце, вятър и високи температури
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата