Семейството на Толкин съди продуцентите на "Хобитът"

Семейството на Толкин съди продуцентите на Хобитът

Наследниците на покойния автор Дж. Р. Р. Толкин съдят продуцента на трилогиите "Властелинът на пръстените" и "Хобитът" - "Уорнър Брос" за "незаконно използван мърчандайзинг". Те настояват за обезщетение от 80 милиона долара, съобщава "Дейли Мейл".

Делото бе заведено от тях само седмица преди да се състои официалната премиера на дългоочакваната фантастична поредица "Хобитът", планирана в Уелингтън, Нова Зеландия. Първият филм от трилогията ще започне да се разпространява по кината през следващия месец.

Искът е подаден от наследниците на автора и издателство "Харпър Колинс" в понеделник в съд в Лос Анджелис. От студио "Уорнър Брос" отказаха да коментират случая. "Холивуд Рипортър" съобщава, че подателите му твърдят, че са отдали права на компанията да използва в рамкиите на мърчандайзинг споразумение героите под формата на материални продукти като фихурки и щампи върху облекло, но не й да ги показва в електронен вид, каквото тя прави в дигиталния си маркетинг.

Те спорят във връзка с лицензирането на герои и сюжетни линии в интернет и в хазартни  игри по филмите. Според тях производството на онлайн игри превишава правата на продуцентите и среща неодобрението на многомилионната общност от почитатели на Толкин, което „е нанесло непоправими щети на репутацията му“.

Наследниците на Толкин  твърдят, че "Уорнър Брос" и подразделението му "Ню Лайн Синема", които притежават правата за пласмент и реклама на маркитe "Властелинът на пръсените" и "Хобитът", са нарушили авторските права, като са лиценизрали слот машини за игри в интернет, казина и хазарт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изключването на само един протеин може да обърне процеса на стареене на мозъка и да предотврати Алцхаймер
Услугите на "Гугъл" са недостъпни за редица потребители по света
Индия се стреми към рекордни покупки на памук
Войната на наследниците: По-малкият син на Ален Делон оспорва завещанието на баща си
Тръмп сезира Върховния съд на САЩ заради митата, иска бързо решение
Депутатите отхвърлиха предложението за референдум за запазване на българския лев до 2043 г.
В Перу археолози откриха 3D стенопис, който може да е на 4000 години
Гуцанов: Средната работна заплата в страната се е увеличила с 12%