Скрити пред очите ни!

Скрити пред очите ни!

Стряскащи данни за мащаба на насилието над деца в най-различни измерения в световен мащаб огласи нов доклад на УНИЦЕФ . Той е озаглавен "Скрити пред очите ни" и е събрал най-новите статистически данни за насилието над деца в 190 държави на места, където се очаква те да бъдат в безопасност: вкъщи, на училище, в техните общности.

Авторите специално отбелязват, че данните не отразяват пълната картина, тъй като са получени само от лица, които са се съгласили да говорят и са били в състояние да го направят. И въпреки това установените факти са крайно шокиращи и неудобни – „нито едно правителство или родител не би искал да ги види", коментира изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. 

За пореден път един от изводите в доклада потвърждава, че че  изложените на насилие деца са в много голям риск след време да останат „зад борда”, да бъдат трайно безработни,  да живеят в бедност и да са агресивни към другите. 

Ужасните констатации

Убийство: Една пета от жертвите на убийства по света са деца и юноши под 20-годишна възраст, или около 95 000 смъртни случая през 2012 г.  В глобален план Латинска Америка и Карибският регион са с най-голям дял на жертви на убийство, ненавършили 20 години.

Сексуално насилие: Около 120 милиона или 1 на всеки 10 момичета по света под 20-годишна възраст са били подложени на принудителен сексуален контакт или други принудителни сексуални действия.

Всяко 1 от 3 подрастващи момичета на възраст от 15 до 19 години, в световен мащаб (84 милиона), е било жертва на емоционално, физическо или сексуално насилие, извършено от техните съпрузи или партньори.

Най-честата форма на сексуално насилие и за двата пола е тормоз в интернет.

Тормоз: Малко повече от 1 на 3 ученици на възраст между 13 и 15 години, в световен мащаб, редовно са обект на тормоз в училищe.  Близо 1 от всеки 3-ма  младежи на възраст от 11 до 15 години, в Европа и Северна Америка, признават, че са тормозели други в училище, най-малко веднъж в последните няколко месеца.

Физическо насилие: Като че ли в най-голяма степен децата по света са изложени на насилие под формата на "дисциплиниране" – обикновено в собствения им дом и от много ранна възраст. Средно около 6 от 10 деца по света (почти 1 милиард) на възраст между 2 и 14 години редовно са подложени на физически (телесни) наказания от страна на хората, които се гри жат за тях. В по-голямата си част децата са изложени на комбинация от физически наказания и психологическа агресия. А около 17% от децата в 58 страни са изложени на най-жестоките форми на телесно наказание като удряне по главата, по ушите по лицето, повтарящи се силни удари. В световен мащаб, 3 от 10 възрастни вярват, че физическите наказания са неотменен елемент на възпитанието на подрастващите.

Отношение към насилието: Близо половината от всички момичета на възраст от 15 до 19 години, в световен мащаб (около 126 милиона), считат че понякога е оправдано съпругът да удря или бие жена си. В 28 от 60 страни с данни за двата пола, по-голяма част от момичета, отколкото момчета, вярват, че биенето на жената понякога е оправдано.
Данните от 30 страни показват, че около 7 от всеки 10 момичета от 15 до 19 години, които са били жертви на физическо и/или сексуално насилие, никога не са потърсили помощ. Много от тях са заявили по време на проучването, че не са възприемали такива прояви спрямо тях като злоупотреба или  проблем.

"Доказателствата в този доклад ни принуждават да действаме. В името на всяко едно от тези деца и бъдещата сила на обществата по целия свят", казва Лейк.

Още на 31 юли 2013 г. УНИЦЕФ стартира инициативата #ENDViolence, с която апелира за колективни действия за прекратяване на насилието срещу деца. Кампанията акцентира на факта, че често насилието се случва извън полезрението или се понася безропотно поради социални и културни норми. Под надслов  "Направете невидимото, видимо" инициативата има за цел да повиши информираността, като първа стъпка към промяна на нагласите, поведението и политиките.

УНИЦЕФ посочва и шест генерални стратегии, които да помогнат на обществото като цяло, от семейства до правителства, за предотвратяване и намаляване на насилието срещу деца. Те включват: подкрепа на родителите и запознаване на децата с житейски умения, промяна на нагласите, укрепване на съдебните, наказателни и социални системи и услуги, както и генериране на доказателства и осведоменост за насилието и неговата човешка и социално-икономическа цена, за да се променят нагласите и нормите.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ