Сонди на НАСА ще изследват Луната

Сонди на НАСА ще изследват Луната

Сонди на НАСА ще изследват Луната

НАСА успя да постави първите си две лунни сонди на орбита на Луната, съобщи BBC. Космическите съоръжения ще обикалят около единствения естествен спътник на нашата планета с изследователска цел. Те са наречени Grail-A (от "Gravity Recovery And Interior Laboratory") и Grail-B.

Първата от тях е била поставена в 00.01 часа българско време или в 22.01 часа по Гринуич. Преди да бъде позиционирана, главният й двигател е бил включен, за да смали скоростта. Сондата вече е подала сигнал, че се намира в окололунната орбита и функционира.

Втората сонда, неин близнак, Grail-B се очаква да бъде поставена в орбита на Луната днес чрез точно същата маневра. Заедно, сателитите ще направят измервания, които се очаква да помогнат на учените да разберат повече за вътрешната структура на Луната. Новите данни, събрани от тях, ще се използват, за да бъде намерен отговор на въпроса защо близката и далечната страна на спътника на Земята са толкова различни. С тях експертите очакват да научат повече и за формирането му.

Мисията на сондите е да пренапишат научните книги за структурата на Луната, обясни ръководителката на космическата мисия Мария Цубър от Масачузетския технологичен институт (МИТ). Устройствата бяха изстреляни на 10 септември от военната база Кейп Канаверал във Флорида, САЩ. Те изминаха пътя от над 402 хил. км. до Луната за 30 пъти по-дълго време от мисиите Аполо, които го изминаваха за 3 дни. Сондите са пропътували повече от 4 млн. километра. От НАСА обясняват, че така са били спестени гориво и енергия и е била предоставена на научните ръководители възможността да контролират инструментите на борда им повече време.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ