Столицата на Пенсилвания обяви фалит
Столицата на американски щат Пенсилвания – Харисбърг подаде заявление за банкрут, предава „Ройтерс“. Това стана след отчаяни опити да реши кризата с дълга си, влизайки в конфронтация с държавното управление.
Кризата в пенсилванската столица е породена от около $300 милиона дългове, натрупани заради скъпа реконструкция на града. Общинските фалити са рядкост. Но, ако Харисбърг успешно спечели концесии с облигационерите, пенсионери и други заинтересовани страни, тя може да накара и други финансово затруднени градове да търсят фалит. „Несъстоятелността дава на града възможност за "преговаряне" с нейните кредитори, общински работници и държавата, която обмисля придобиване под нейн контрол“, каза Марк Шварц. Има само 629 общински фалити по глава 9 от Кодекса на САЩ за несъстоятелност от 1937 г., според Джеймс Спиото, общински експерт по несъстоятелност.
Ориндж Каунти, Калифорния отбеляза най-големия фалит в историята на САЩ през декември 1994 г., след като отчете повече от 1 млрд. долара инвестиционни загуби от деривати. Общинския съвет на Харисбърг одобри банкрута, за разлика от кмета Линда Томпсън, която на пресконференция в сряда оспорва законността на вота на Общинския съвет.
„Според закона кмета и адвоката на града трябва да подпишат всички разпореждания и решения, разгледани от Съвета. Това не е направено в този случай“, каза Томпсън. "Те са нечестни с цялото общество в продължение на месеци", каза за съвета Томпсън. "Аз се срамувам от поведението им", заяви още тя.
Финансовият анализатор Мередит Уитни от Wall Street беше една от малкото, които предвидиха през 2008 г., че финансовата криза ще доведе до вълна от общински банкрути.
Фалитите на общини обаче остава нещо необичайно. Процесът е много скъп и не всички държави позволяват на местните правителства да обявят несъстоятелност, тъй като те за разлика от компаниите имат възможност да събират пари чрез данъци.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.