Събитията, които могат да разтърсят пазарите през 2013 г., според "Дойче Банк"

Събитията, които могат да разтърсят пазарите през 2013 г., според Дойче Банк

Инвестиционните анализатори активно работят по изготвянето на прогнозите за състоянието на пазарите през 2013 г.  Някои от тях, като екипа от валутни стратези на „Дойче Банк”, излязоха от конвенционалните рамки на мислене. Германските експерти определиха кои биха били 13-те най-изненадващи, силни събития, които биха повлияли на пазарите следващата година. Според тях те са следните:

• Федералният резерв на САЩ започва да изкупува акции в рамките на неконвенционална монетарна политика. Със спада на американския пазар на недвижими имоти поскъпването на ценните книжа може да бъде необходимо с цел да се ободри пазара и да се стимулират инвестициите.

• Гърция открива находище на природен газ със стойност по-голяма от дълга й. Страната има голям подводен терен в Средиземноморието. Няколко средиземноморски страни вече откриха и експлоатират подводните си природни ресурси. Най-явно се откроява Левантинското газово находище между Израел и Кипър. Няколко научни изследвания определят потенциала на възможно находище на природен газ южно от остров Крит на стойност 600 милиарда долара.

• Швеция, Турция и Бразилия налагат мир в Близкия изток. Политици от трите държави изказаха интереса си да помогнат в разрешаването на предизвикателствата, които международната общност среща в региона. В миналото Бразилия и Турция опитаха да разрешат ядреният проблем с Иран. Турция и Швеция са работили заедно по проблеми на Балканите. Сега фокусът им може да се измести към Близкия изток.

• Пада британското правителство. Очаква се, че както либералдемократите, така и консерваторите в Обединеното кралство постепенно ще се дистанцират от партньорите си пред очите на електората преди следващите избори. Разделението им може да започне да се очертава в началото на следващата година чрез разногласия за енергийната политика, промените на парламентарните граници, реформата на Камарата на лордовете и най-вече в най-болезнения въпрос – енергийната политика.

• Централните банки по света приемат негативни депозитни нива и акциите се покачват навсякъде. „Проблемът започва в Дания и Швейцария. Следва Япония. За да избегнат поскъпването на валутите еврото, а след това и доларът, могат да последват примера с негативни нива”, сочи „Дойче Банк”.

• Северна Корея се отваря политически. Непотвърдени информации гласят, че лидерът на тоталитарната държава Ким Чен Ун смята да последва примера на капиталистическата земеделска и индустриална реформа на Китай от 70-те и 80-те години на миналия век. Китай като близък съюзник на КНДР би приветствал тази стъпка.

• Иран адаптира по-мек подход във външната си политика. На 14 юни 2013 г. в страната ще има президентски избори, които ще посочат наследника на Махмуд Ахмединеджад. Някои от потенциалните претенденти са сочени за по-умерени и прагматични по отношение на плановете за ядрената програма на страната.

• Връзката между пазарите и валутата най-накрая се прекъсва.

• Южнокитайско море се взривява като геополитическа точка на напрежение. Страните, които имат излаз на това море, са 10: Китай, Тайван, Филипините, Малайзия, Бруней, Виетнам, Индонезия, Сингапур, Тайланд и Камбоджа. За всички тях то е важно най-малко поради две причини. Заради стратегическото му разположение и богатите залежи на прирордни суровини и риба.

• Европа се сдобива с огромно количество слънчева енергия от пустинята Сахара. Има такъв бизнес проект, наречен Desertec, който в момента набира партньори и капитали.

• Климатичните промени удрят финансовите пазари. Ако сушата в САЩ, Русия и Бразилия продължи през следващата година, може да бъде засегната глобалната цена на зърното и храните.

• Спуква се фондовия балон на развиващите се пазари.

• Пада от власт 40-годишното правителство на Малайзия. Това може да се отрази на пазара на ценни книжа, в който участват подкрепени от властта малайзийски компании.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ