Събитията, които ще променят света през следващите 25 години
От мрежата до природата, икономиката, нанотехнологиите, политиката и спортът експерти, събрани от в. „Обзървър” прогнозираха как ще се промени светът през следващите 25 години - за добро или лошо. Вижте първите 10 от тях и очаквайте продължението.
1. Геополитика: Съперниците ще поемат по-големи рискове срещу САЩ
Няма вечен баланс на силите. Само преди век Лондон беше център на света и само тези със силни нерви или слаби решения се осмеляваха да предизвикат Великобритания. През 1910 г. засилващата се мощ на Германия и Америка детронираха Великобританя. Сега Източна Азия ще направи същото с Америка. През 21 век технологичните параметри ще добият колосални мащаби – дотолкова, че ще променят представата ни за това какво е човек. През следващите 20 години светът ще бъде управляван от делата на националните държави и основна тема ще бъде растежът на Изтока. До 2030 г. светът ще бъде разделен между влиянието на Америка в Европа, Близкия Изток и Южна Азия и китайското влияние в Източна Азия и Африка. Въпреки това, Америка ще продължи да бъде велика световна сила, но финансовите й проблеми ще се задълбочат. Най-сериозна заплаха ще възникне от нестабилността от Африка до Централна Азия, където живеят най-бедните хора на света, а измененията на климата оставят най-тежката си следа. Тук китайско-американският конфликт ще е най-голям и точно затова, тук ще се случи преразпределението на силите.
Прогноза на Иън Морис, професор по история в Университета Станфорд
------------------------------------------------------------------------------
2. Икономиката на Великобритания: Всенародният бунт срещу банките ще бъде неудържим
Обединеното кралство ще преживее втора финансова криза. Правителството ще бъде принудено да отпусне пакет от спасителна финансова помощ на банките, което ще преформатира банковата система. Благодарение на това през 2035 г. Великобритания ще бъде най-населената, динамична и богата европейска страна, която ще има ключово важна роля в един променил облика си ЕС. Британските университети ще се превърнат в притегателно място за студентите, което ще доведе до множество научни и технологични открития. Масовите политически промени в Китай и конфликтът със САЩ ще ни лишат от някои основни храни и дори вода. Парадоксът е, че това е добра новина за Великобритания. Това ще принуди държавата да се ангажира с иновациите и инвестициите по-скоро.
Прогноза на Уил Хътън, колумнист в в. „Обзървър”
---------------------------------------------------------------------------
3. Глобално развитие: Ваксина ще отърве света от СПИН
До 25 години светът ще постигне много големи успехи в борбата с болестите на бедните. Ваксините, които предотвратяват много болести и в момента са достъпни само за богатите страни, ще навлязат масово и в бедните държави.
Прогноза на Тачи Ямада, президент на програмата за здравеопазване във фондацията на Бил и Мелинда Гейтс
-----------------------------------------------------------------------------
4. Енергетика: Предстоят огромни предизвикателства
Осигуряването на достатъчно храна, вода и енергия, за да могат всички да водят достоен живот е огромно предизвикателство. Енергията е средство, а не цел. С 6,7 милиарда души на планетата, повече от 50% от тях, живеещи в големите агломерации, които ще нараснат до 9,0 милиарда връщането към един свят, в който хората разчитат на физическа сила не е опция. Предизвикателството е да се осигури достатъчно енергия, като същевременно се намалява зависимостта от изкопаемите горива. Трябва да работим за повишаване на ефективността и подобряване и използване на всички жизнеспособни алтернативни енергийни източници. Няма да е евтино. Разочароващо, но с настоящото ниво на инвестициите в разработването и внедряването на нови източници на енергия, светът ще продължава да се захранва главно от изкопаеми горива в следващите 25 години, защото не сме готови да се справим без тях.
Прогноза на Крис Смит, бивш генерален директор на ЦЕРН
-----------------------------------------------------------------------------
5. Реклама: Стоките ще "подбират" потребителя
Технологиите като интернет, новите социални медии, мобилните телефони позволиха на потребителите да възвърнат влиянието си за сметка на корпорациите. Целият този верижен процес ще промени коренно рекламната дейност. Обзалагам се, че ще има много продукти, които ще могат да се купят, но няма да се рекламират, тъй като правителствата ще решат, че вредят на околната среда или здравето, както сега е с цигарите. Видео екраните стават толкова евтини, че ще заменят досагашните начини за външно рекламиране. Те ще бъдат толкова умни и ще се свързват така бързо с интернет, че когато видят лицето на човека, спрял се пред тях, светкавично ще претърсвят профила му във Фейсбук или в друг социален сайт и ще отправят към него персонално рекламно послание на базата на неговите конкретни интереси.
Прогноза на Ръсел Дейвис, ръководител на "Планиране" в рекламна агенция Ogilvy и коломнист в сп. "Wired"
--------------------------------------------------------------------------------------
6. Наука: Ще можем да "включваме" мозъка си директно към информационните потоци
До 2030 г. ще бъде създаден интерфейс на мозъка, така че да можем да го управляваме сами. Компютрите ще надминат човешкия интелект и ще се появят умни лекарства, които да подобряват ученето и паметта. Това ще създаде черен пазар сред амбициозните студенти.
Прогноза на Дейвид Игълман, невролог и писател
-----------------------------------------------------------------------------
7. Физика: Ще знаем какво представляват материята и вселената
В следващите 25 години ще има основен напредък в разбирането на материята и вселената. В момента има успешни описания и на двете, но и много отворени въпроси. Ключови отговори ще даде лабораторията в ЦЕРН.
Прогноза на Джон Елис, физик
-----------------------------------------------------------------------
8. Храни: Русия ще се превърне в глобална сила
До средата на това десетилетие борбата за ресурси и световните доставки на храна ще се променят радикално. Развитите страни като Великобритания ще се опитат да повишат производството си и да намалят зависимостта от вноса. В отговор на нарастващите цени някои от нас ще прекратят консумацията на месо, които ще промени начина ни на хранене. В интерес на истината, някои от внесените зърнени храни, които консумираме ще бъдат генномодифицирани. Русия ще се превърне в глобална суперсила в производството на храна, тъй като промените в климата ще доведат до стопяване на ледовете в сибирските преспи и ще осигурят плодородна земя.
Прогноза на Джей Райнър, кулинарен критик
-----------------------------------------------------------------------
9. Нанотехнологии: Неприкосвеността на личните данни ще бъде старомодна мания
Някои фотурулози прогнозират, че нанотехнологиите ще доведат до създаването на компютър, по-силен от човешкия мозък. Той ще бъде в основата на създаването на лекарство на клетъчна основа, което да предотврати стареенето и смъртта. Ще научим повече за намесата на природата на клетъчно ниво в нашия организъм и ще можем да се справим с болести като Алцхаймер. Технологиите, които управляват мобилния ни телефон или лаптоп ще оперират на нано равнище. Неприкосновеността на личния живот ще се превърне в старомодна мания на нашите баби и дядовци.
Прогноза на Ричард Джоунс, преподавател в Университета в Шефилд
----------------------------------------------------------------------------
10. Виртуалните игри: Ще еволюират в полезна дейност
През последното десетилетие в САЩ, Европа и Източна Азия виртуалните игри станаха много популярни. За мнозина те са нещо като паралелен живот. През следващите 25 години все по-малко ще се забавляваме с тях, защото те ще стават много по-свързани с истинския живот. Ще има игри, при които действието ще се влияе от това какво се случва в реалността. Вече има много игри, които се опитват да научат геймърите как самите те да създават истинска наука – как чрез тях да създават лекарства например. Тенденцията и сега говори, че много от геймърите предпочитат да играят кооперативни, а не състезателни игри. Има и проучвания за това как играта работи в нашите умове и влияе на нашите познавателни способности. Предполага се че, дори ще можем да използваме играта за лечение на депресия, тревожност и различни разстройства.
Прогноза на Джейн Макгоникъл, изследовател в Института на Калифорния
СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.