Телата на загиналите ще бъдат транспортирани в Москва

ЕС

Москва създаде спецщаб във връзка с трагедията край Смоленск, при която загина полският президент Качински и 88-членна делегация, която той водеше днес за честванията в Катин. В ранния следобед започна изнасянето на телата от разбилия се самолет, които ще бъдат транспортирани до Москва за разпознаване. Премиерът Путин лично оглави щаба и се зае с организирането на всичко необходимо за посрещането на роднините на жертвите, които ще пристигнат от Полша. Той се е разпоредил да се съдейства за спешно издаване на визи за полските граждани, които пристигат в Русия заради трагедията.

Русия обявява 12 април - понеделник, за ден на национален траур в памет на загиналите, каза руският президент Дмитрий Медведев в обръщение към полския народ. Той изрази най-искрени съболезнования от свое име и от името на руския народ

„Аз и всички граждани на Русия сме потресени от страшната трагедия. През тези дни ние заедно провеждахме помените в Катин, заедно скърбяхме за жертвите на тоталитарните времена”, отбелязва Дмитрий Медведев.

Всички руснаци са с вас в скръбта и траура, допълва Медведев.

Обещавам, подчертава той, всички обстоятелства около тази трагедия да бъдат разследвани най-подробно и в тясна връзка с полската страна.

Малко по-рано днес полските власти обявиха, че започват свое разследване на причините за катастрофата и поискаха Москва да им осигури пълен достъп до толомките на самолета и следствените действия до този момент.

Дмитрий Медведев съобщи още, че е в постоянен контакт с поелия президентските правомощия в Полша Бронислав Коморовски и с премиера Доналд Туск за организиране на погребенията. Полският премиер Доналд Туск, както и руският му колега Владимир Путин ще посетят лично мястото на трагедията.

В знак на почит към загиналите Медведев и Путин запалиха свещи в параклиса, който се намира на територията на резиденцията на руския държавен глава.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
Страдате ли от парализа на креативността?
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка