Трети взрив в АЕЦ „Фукушима 1”, радиация стигна до Токио

Трети взрив в АЕЦ „Фукушима 1”, радиация стигна до Токио

Поредна експлозия разтърси злополучната японска АЕЦ „Фукушима1”, която след голямото земетресение в петък е като дремеща бомба. Този път взривът е бил във втори реактор, чиито системи за охлаждане отказаха още в неделя. Той последва взривовете в трети и първи реактор. По-тревожното е, че след него нивото на радиация се е увеличило многократно като вече е достигнало 400 милисиверта на час, предаде „Ройтерс”.

Повишени нива на радиация са измерени не само в зоната на атомната централа, а и в редица други японски префектури. В префектура Сайтама нивото на радиацията във въздуха се е повишило 40 пъти и е 1222 наносиверта в час, но все още е под опасни за здравето стойности. В префектура Канагава радиацията е увеличило между 6 и 9 пъти над нормата , а в префектура Точиги - 33 пъти над нормата, предаде японската агенция Киодо.

Ройтерс отбелязва, че радиация с ниво 400 милисиверта в час е 20 пъти по-висока от годишната норма, на която са изложени някои работници в ядрени електроцентрали или миньорите в уранови мини.

При нормален радиационен фон човек е изложен на около 2 милисиверта на година. При облъчване с около 100 милисиверта на година, се увеличават случаите на онкологични заболявания, а единична доза от 1000 милисиверта води до симптоми на лъчева болест.

Радиационно замърсяване достигна и Токио след като вятърът, който досега отнасяше токсичните изпарения към океана, се обърна и се насочи към сушата. В столицата вече са измерени малки количества изотопи на йод и цезий. Жителите на Токио са в паника, част от тях спешно напускат града, други трупат запаси от храна и вода, съобщава още Ройтерс.

Лично премиерът Наото Кан призова всички в радиус от 20-километровия периметър на централата "Фукушима 1" незабавно да се евакуират, а хората в 30-километровия периметър да не излизат домовете си и да не обличат дрехи, сушени след пране на открито. Забранени са и полетите над 30-километровата зона на Фукушима.

Според Ройтер, все още няма опасност за здравето и живота на населението в района на електроцентралата. Въпреки това, Малайзия и Сингапур превантимно въведоха задължителни проверки за радиация на всички хранителни стоки и напитки, внасяни от Япония, особено месо, риба, плодове и зеленчуци.

Властите се опасяват от разрастване на проблема с втори реактор на "Фукушима 1", тъй като предполагат, че експлозията е повредила основата на контейнера, в който се намира ядрото му.

Паралелно с взрива, нощес са избухнали и два пожара в четвърти реактор на същата атомна централа като вторият е бил на площадката за отработени ядрено гориво на реактора.

50 души от специализирани екипи продължават да работят с риск за живота си по отвладяването на авариите във „Фукушима 1”.

Министрите на енергетиката от страните-членки на ЕС се събират днес на извънредна среща, за да анализират последствията от авариите в японската АЕЦ.

В срещата ще участват и представители на националните ядрени агенции на страните от ЕС, енергийни компании и оператори на водещи ядрени обекти.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ