Трима милиардери от Силициевата долина учредиха щедри награди за борба с тежки болести

ЕС

Трима от легендарните предприемачи на Силициевата долина в САЩ създадоха най-щедрите годишни награди за наука в историята, съобщава британският вестник "Гардиън". Създателят на Facebook Марк Зукърбърг, Сергей Брин от Google и руският инвеститор, който живее в Америка, Юрий Милнер учредиха фондация. Тя ще поощрява с парични награди пробивите в областта на медицината и биологията.

Първите 11 носители на наградата - "Breakthrough Prize in Life Sciences" - бяха обявени днес. Те са от САЩ, Япония, Италия и Холандия. Всеки от тях ще получи по 3 милиона долара от новоучредената фондация на милиардерите. Отличията ще се връчват за открития в областта на тежките болести и методите за удължаване на човешкия живот.

Целта е да се внесе въодушевление в понякога самотните, недостатъчно спонсорирани научни изследвания в борба с рака, диабета, болестта на Паркисон и други мъчителни заболявания. Парите ще дойдат от личното състояние на тримата "аристократи на Силициевата долина". Всяка от наградите е в размер от 3 милиона и надхвърля паричната стойност на Нобеловата награда, която е 1,1 милиона долара.

"С разчитането на генома има очаквания за значителен прогрес през следващите 10 или 20 години, така че мисля, че времето е напълно подходящо да се създаде инициатива за най-добрите научни умове", коментира Милнър пред "Гардиън". Той е руски интернет изобретател, който се отказва от докторския си труд и започва да инвестира в социалните мрежи. Ще бъде поредният милиардер, който ще отдаде част от състоянието си, за да окуражи младите молекулярни биолози и генетици. "Надявам се, че младите хора ще схванат посланието, че не само кариерата в спорта и забавлението получава публично признание", казва той.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта