Цената на живот в най-скъпия град в света

Цената на живот в най-скъпия град в света

Цената на живот в най-скъпия град в света

Ако трябва да посочите най-скъпия град в света, едва ли бихте се сетили за столицата на Ангола, Луанда. Хаотичен и все още скован от страх след десетилетия на гражданска война, този град не може да се мери с блясъка на Ню Йорк или Москва, но успява да задържи много високи цени, коментира в репортаж Луис Редвърс, кореспондент на BBC в Ангола.

Наблюдатели изчисляват, че половината от населението от над 17 млн. души на централноафриканската държава живее с по-малко от 2 долара на ден. Въпреки очевидната крайна бедност и пренаселените си квартали обаче Луанда провокира  чужденците с фрапиращите си цени.

Едномесечен наем на къща там може да излезе около 10 хил. долара. Цената на едномесечен наем на двустаен апартамент пък е около 4000 -5000 долара. За сравнение, в Москва, която е сред най-скъпите градове в света, апартамент със същата квадратура, но със сигурност доста по-чист и модерен излиза около 2000 евро месечен наем. Основно меню за двама в Луанда е около 50 долара. Хотелските стаи достигат 400 долара за нощувка, а килограм вносни домати удря тавана от 16 долара.

Кола под наем за един ден и то без шофьор е 90 долара. Джиповете, които се препоръчват за рентиране заради изключително лошите пътища са още по-скъпи - 200 долара дневно.

BBC разказва за 34-годишната Уина Миранда, която се премества от Индонезия да живее в града заедно със съпруга си през 2008 г. и остава изумена от изключително високите цени на фона на доходите. Тя се оплаква, че преди да вземе решението да се прехвърли да живее в Луанда не е успяла да получи информация за скъпия живот от никъде. Семейният бюджет отива главно за храна и пазаруване на неща от първа необходимост. Месото и зеленчуците в Луанда са сред най-скъпите продукти. Чужденците често се съмняват в качеството, когато избират от рафтовете на магазините, като в същото време са принудени да плащат скъпо за всичко, с което се хранят.

Парадоксално на пазарите в европейските държави и САЩ, сред най-евтините стоки в Луанда са бирата – 60 цента за бутилка, цигарите – 1,50 долара за кутия и горивото – 40 цента за литър дизел.

Високият ценови стандарт в анголската столица е траен отзвук от тежка гражданска война, която държавата започна през 1975 г., и с която успя да извоюва независимостта си от Португалия през 2002 г. Във всичките тези десетилетия земеделското производство и по-голямата част от индустрията в страната фактически бяха блокирани. Инфраструктурата е съсипана в много по-голяма степен от състоянието си преди. Преди години Ангола бе основен износител на кафе и памук. Сега изнася 80% от произведените на нейна територия потребителски стоки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ