Ще успее ли планът на Путин?

Ще успее ли планът на Путин?

Планът на руския президент Владимир Путин за Украйна може да отложи новия пакет от санкции на Запада срещу Москва, пише американският вестник The New York Times. 

Вчера президентите на Русия и Украйна се договориха за режима на прекратяване на огъня в Донецкия басейн. От Кремъл са уверени, че Киев ще се съгласи с предложенията на Москва за мир. А Путин, продължавайки да отрича, че се явява страна от преговорите, представи своя вариант на мирен план за Източна Украйна. 

Договореностите са сериозни, страните са готови за примирие, но преговорите за статута на отцепилите се републики ще бъдат трудни, казва източник, близък до Кремъл. 

Путин изготви план от 7 точки за мирно разрешаване на кризата, който изглежда ще затвърди териториалните победи на подкрепяните от Русия бунтовници в източната част на страната. Путин поиска мащабно изтегляне на украинските сили и присъствието на международни наблюдатели, които да съблюдават примирието.

Планът на Путин:

  • Украинската армия и сепаратистите трябва да спрат „активните офанзивни операции";
  • Украинската армия трябва да се изтегли на разстояние, от което да не може да бомбардира населени места;
  • Прекратяването на огъня да е под международно наблюдение;
  • Да не се използват бойни самолети за бомбардиране на цивилни райони;
  • Размяна на затворници без условия;
  • Хуманитарен коридор за бежанците и доставки на хуманитарна помощ;
  • Възстановяване на разрешенията

В плана на Путин фигурират точки, които осигуряват диалог с Киев, но има и положения, които могат да бъдат използвани от руската страна за затвърждаване на окупационния статут в югоизточните райони, казва украинският политически анализатор Алексей Гарани. Екипите за възстановяване на разрушената инфраструктура могат по някакъв начин да легитимират присъствието на руски войски на украинска територия, посочва експертът.

Мирният план на руския президент, накратко изложен от него по време на полет в самолет над Сибир, внесе и суматоха в дипломатическите кръгове. Той даде на Запада предлог да отложи въвеждането на наказателни мерки, които биха нанесли вреда на европейската икономика, намираща се на ръба на рецесията, отбелязва The New York Times, цитиран от "Фокус". 

Планът на Путин изглежда обаче дава по-малко отговори от въпросите, които буди.

Първо - няма механизъм за реализирането му. Второ - само часове по-рано, неговият говорител повтори руската позиция, остро критикувана като неправдоподобна, че Москва не може да преговаря за прекратяване на огъня, тъй като тя не е страна в конфликта. 

Анализатори смятат, че стратегията на Путин е да убеди Киев, че трябва да преговаря, вместо да води сражения, и да подсили идеята, че крайният изход зависи от Москва.

„Русия иска да покаже, че контролира това, което се случва”, каза Фьодор Лукянов, редактор на руското списание за външна политика "Русия в глобалната политика". „За Русия е важно да разубеди Украйна, че може да удържи победа с военни действия и да я убеди приеме сепаратистките лидери като партньори в преговорите”, каза още той. 

Според американското издание планът на руския лидер за стабилизиране на ситуацията в Украйна може да получи подкрепата на части от мирното население. Много от украинците, ужасени от растящия брой на жертвите, надхвърлящ 2600 души, и разтревожени от икономическия ефект на конфликта върху страната, която вече е на ръба на банкрута, искат край на насилието.

Зимата, която е донесла толкова победи на руската страна през вековете, приближава и конфронтацията с Русия заради газовите доставки изглежда няма да бъде разрешена, докато бушуват сраженията на изток. А това може да предначертае отговорите на доста въпроси. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ