Японските власти се заклеват, че няма опасна радиация

Японските власти се заклеват, че няма опасна радиация

Японските власти се заклеват, че няма опасна радиация

Радиацията от авариралата след земетресението японска ядрена централа не представлява непосредствена заплаха за човешкото здраве извън зоната, която вече е евакуирана, заяви правителствен говорител, цитиран от „Франс прес“.

„Получих информация, че наблюдаваните стойности извън зоната днес не се доближават до опасните за човешкото здраве”, заяви говорителят Юкио Едано.

В самата централа, намираща се на 250 км северозападно от столицата Токио, нивото на радиация скочи рязко по-рано през деня, което доведе до спешна временна евакуация на работниците и спасителните екипи, но скоро след понижи.

Според данните на Едано към момента радиационният фон е стабилизиран на ниво от около 1,5 милисиверта около входа на централата. Работниците се готвят за нов опит да охладят с вода прегряващите прътове с ядрено гориво на реакторите.

Властите евакуираха десетки хиляди души от зоната в радиус 20 км около АЕЦ „Фукушима-1”, в която след земетресението в петък последва поредица от екзплозии и пожари.

Междувременно Френската агенция за ядрена безопасност алармира, че основния проблем в момента е склад, съхраняващ отработеното ядрено гориво в четвърти енергоблок на японската АЕЦ „Фукушима-1”.

Дълбокият резервоар в реактора съдържа използвани горивни прътове, които са силно радиоактивни и при нормални обстоятелства са потопени във вода, която да ги охлажда.
За разлика от активно използваните прътове, използванети компоненти нямат  защитна обвивка от стомана и бетон, която да предпазва от изтичане на радиоактивни газ и частици, обясняват френските специалисти.

Сградата, в която се държи отработеното гориво, е понесла тежки щети след пожар, предизвикан от мощното земетресение.

По последни данни водата от резервоара постепенно се изпарява, като в случай на пресъхване има реална опасност от директно изтичане на радиационно замърсяване в атмосферата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ