Всички лъжат! (8 мита за лъжите)

Всички лъжат! (8 мита за лъжите)

Можете ли да познаете кога някой лъже откровено? А вие самите, случва ли ви се да послъгвате понякога? Повечето хора не губят време в размисли за лъжите. Възможно е дори да нямат ясна представа какво е лъжа, казва знаменитият психолог Пол Екман. Той е известен с изследванията си върху лицевите израженияо и мимиките, издаващи скрити емоции. Невероятната му способност да разпознава неискреността му донесе прозвището „Най-добрият детектор на лъжата в света”. Американскат асоциация  на психолозите титулова Екман като един от най-влиятелните психолози в на XX век, а списание Time го нареди сред 100-те най-влиятелни личности в света.

Екман знае много за лъжата и казва, че повечето хора не са наясно с нея. Наскоро той сподели възгледите си за най-разпространените заблуди за лъжата. Ние пък ги споделяме с вас.

Мит №1: Всички лъжат!

Не е така. Когато става дума за сериозни неща, където разкриването на лъжата може да сложи кръст на отношенията, работата, свободата, да ви лиши от сериозна сума пари, или пък да застраши нечий живот, залогът е висок и далеч не всеки си позволява да спекулира с него.

Мит №2: Аз никога не лъжа!

Едва ли е вярно. Почти на всеки може да му се случи, особено когато залогът не е висок – например, да направи комплимент на домакиня за банална вечеря. Никой обаче не търси и не очаква истината в такива ситуации.

Мит №3: Жените усещат лъжите по-добре от мъжете

Също не е вярно. Повечето хора не умеят да разпознават лъжата и се поддават на измами с висок залог отново и отново. Често, причината за това е в самите тях – те искат да вярват на лъжеца. Нима искате да научите, че вашият любим ви изневерява, или пък човека, на когото най-много се доверявате, присвоява пари от компанията. Истината в такива случаи е толкова болезнена, че обектът на лъжата предпочита измамата.

Мит №4: Пихопатите са най-добрите лъжци

Психопатите не умеят да лъжат по-умело от всички останали. Просто са по-очарователни и „пробиват” защитните реакции с обаяние .

Мит №5: Отместването на погледа нагоре и наляво е признак за лъжа

Изследвания, посветени на проверката на този мит доказват, че посоката, в която гледате, преди да отговорите на някакъв въпрос, изобщо няма връзка с това дали лъжете или не.

Мит №6:  Потрепвания на лицето издават лъжа

Така наречените микромимики свидетелстват, че прикривате някаква емоция и това, в някакъв смисъл е проява на лъжа. Но, напълно невинни хора, оказали се под подозрение, могат по този начин да прикриват своя страх или пък възмущение, че сте ги заподозрели в лъжа.

Мит №7:  Съществува универсално средство за разпознаване на лъжи

Всъщност, не съществува ясен признак, чието наличие или отсъствие означава, че човек лъже. Полиграфът, детекторът на лъжата е просто малко по-добър метод от случайните догадки. Но от него има полза в криминалните разследвания – ако някой от заподозрените се провали на теста, веднага става обект на разследване. Винаги обаче трябва да се има предвид, че човек просто може да е много нервен от притеснение, че не вярват в невинността му.

Мит №8: Лъжата не може да се разпознае по поведението

Има „червени лампички”, които показват, че не ви казват цялата истина. Ако наистина искате да хванете лъжеца, тези лампички са около 30. Най-важните от тях са споменатите вече микродвижения на лицевите мускули, съчетани с други жестове издайници като леко помръдване на раменете в съчетание със словесно изразяване на увереност. Или пък, леко поклащане на главата със знака на отрицанието, докато в същото време човекът изрича „да”.

Източник: Рsychology today

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ