Ценни съвети за живота от дълголетници

Ценни съвети за живота от дълголетници

Има ли общи, универсални правила за дълъг и щастлив живот? В търсене на отговора на този въпрос професорът от Корнуелския университет Карл Пилмър анкетирал 1500 души на възраст от 70 до 100 и повече години. Разпитвал ги за житейския им опит, техните възгледи за успех и щастие и т.н. След това анализирал и обобщил резултатите от интервюта и въз основа на тях написал книгата “30 урока за живота: изпробвани и правдиви съвети.”

Ние ви представяме петте най-важни от тях:

1. Помни, че животът е кратък

Беседите си с домакини, предприемачи, с представители на екстремни професии Пилмър започвал с простичкия въпрос: “Кой е най-важният ви извод за живота?”

Мнозиноството от участниците отбелязали – животът отминава много бързо!

2. Кариера? Прави това, което ти харесва

 Въпреки, че повечето от участниците в проучването на професора били от поколения, преживели тежки икономически времена, те не съветвали младите да търсят стабилна и добре платена работа. Вместо това препоръчвали: “Занимавайте се само с това, което ви харесва.” От дистанцията на времето и личния извод колко е кратък животът, те убедено заявявали – не си струва човек да губи време за нещо, което не му харесва.

3. Отнасяйте се към тялото си с мисълта, че ще го ползвате поне 100 години

При наличието на съвременните медицински технологии нездравословният начин на живот не означава по-къс житейски път, а по-скоро ограничаване на възможностите за активно дълголегие.

Може би затова вместо баналните съвети от рода на: “яжте всеки ден плодове и зеленчуци”, „спрете цигарите” или пък „спете достатъчно”, участниците в изследването постоянно подчертавали: “Относяйте се към тялото си така, сякьш ще го използвате поне 100 години.”

4. Най-излишният спътник? Безмислената тревога

На въпроса за какво най-много съжаляват, участниците в проучването не посочвали сърдечен романс, приключил с раздяла или пък професионален неуспех.

Почти единодушно те дават следния отговор: “Съжалявам за всички излишни тревоги, на които позволих да губят от времето ми на земята.”

5. Щастието? Не го търсете, а го пуснете в себе си!

Не свързвайте щастието с нещо конкретно, не го търсете и обвързвайте с поводи и причини. Просто бъдете щастливи, без да зависите от каквото и да е.

Може да звучи като клише, но хората от проучването на проф. Пилмър твърдо вярват в следното: “Младите са склонни да смятат, че могат да бъдат щастливи ако се случи еди-какво си или пък еди-що си. С годините обаче разбираш, че можеш да бъдеш щастлив без да зависиш от каквото и да е.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дания планира да забрани социалните мрежи за потребители под 15-годишна възраст
Зеленски: Ако Путин иска да превземе Източна Украйна, ще трябва да погребе един милион от войниците си
Проф. д-р Деян Радев: Ниското ниво на финансова грамотност носи голям риск
Спрете да правите тези три неща сами в бизнеса!
NBC: Белият дом обсъжда вариант за връщане на Закона за потушаване на въстания от XIX век
На днешната дата, 10 октомври. Рождениците днес
Китайски хирурзи извършиха първата трансплантация на черен дроб от прасе на човек
"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци