Батерии от живи бактерии ще издържат до 100 години
Изследователи от университета Бингхамтън са разработили технология за създаване на батерии с изключително дълъг живот и без загуба на енергия. Изчисленията показват, че такава батерия в затворено състояние може да прекара най-малко 100 години и след активиране, пак ще даде заряд. Номерът е, че вътре няма химически елементи, а живо същество - нещо като „батериен дух“.
Всъщност устройството е по-правилно да се нарича биогенератор, тъй като тук се освобождава енергия, когато бактерията Bacillus subtilis започне да създава спори. Бактерията живее и се размножава и така се генерира енергия. Ресурсите на бактерията обаче не са безкрайни, така че учените са измислили механизъм за активиране, който се основава на добавянето на вода. В суха среда бактериите са неактивни и могат да останат в това състояние с години.
Бактериите бяха поставени в графенов хидрогел - изключително хигроскопичен материал. Външната повърхност на батерията е залепена с каптонова лента, която може да издържи на температурни колебания от -296 до +399 ° C. Докато лентата е на мястото си, батерията е неактивна, но ако бъде извадена, хидрогелът започва да абсорбира влагата от атмосферата, бактериите оживяват, появяват се спори, а с тях и енергия.
В пасивен режим батерията отнема около час, за да достигне пълния си капацитет, затоплянето съкращава времето до 20 минути. Енергията е достатъчна за захранване само на сензори с най-ниска мощност, но без натоварване, такава батерия при съхранение за една седмица в стайна температура, ще загуби само 2% от заряда. Такива устройства се наричат "микробни горивни клетки" и имат огромен потенциал.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.