Digital Age: Ако домашният робот на Apple успее…
2024 се очертава като интересна година за роботите и тяхното внедряване в съвременния дом и работна среда.
Най-напред LG Electronics представи своя интелигентен домашен робот на изложението CES 2024 през януари в Лас Вегас. Проектиран за създаване на "дом с нулев разход на работна ръка", малкият робот на колела използва изкуствен интелект и технологии с множество модели, за да се движи самостоятелно из дома, предлагайки възможности за наблюдение и мониторинг на околната среда, за да поеме домашните задължения. Описван като "движещ се" интелигентен домашен център, роботът се свързва и управлява интелигентни домакински уреди и домакински IoT устройства, като ги изключва или включва в зависимост от събраните данни за околната среда, като температура и влажност. Роботът е замислен и като спътник на потребителите, а дизайнът на LG включва разпознаване на глас и изображения, както и обработка на естествен език, за да се осигури по-лесна комуникация.
През март 2024 г. Mercedes-Benz пък стана поредната автомобилна компания, която изпробва как хуманоидните роботи могат да се използват за автоматизиране на нискоквалифициран, физически труден ръчен труд. Тогава производителят на роботи Apptronik обяви, че е сключил търговско споразумение с Mercedes, за да изпробва как високотехнологични роботи като Apollo - 160-килограмовият двукрак робот на Apptronik - могат да бъдат използвани в производството. Новината следва подобен пилотен проект, обявен от BMW през януари 2024 г. Apptronik твърди, че Mercedes проучва случаи на използване, като например Apollo да инспектира и доставя компоненти на работниците на производствената линия. Нито една от компаниите не разкрива никакви цифри за споразумението или колко робота Apollo се изпробват.
Според Apptronik, хуманоидните роботи ще позволят на производителите на превозни средства да започнат да автоматизират производствените задачи, без да се налага да препроектират съществуващите си съоръжения. Компанията казва, че вместо това нейният подход се съсредоточава върху автоматизирането на някои физически трудни, повтарящи се и скучни задачи, за които е все по-трудно да се намерят надеждни работници.
През този месец пък по всичко личи, че не друг, а Apple преминава от автомобили към... роботи. След като през февруари 2024 г. прекрати проекта си за електромобил, сега производителят на iPhone се насочва към персонални роботи, които биха могли да ви следват в дома ви, разкри нов доклад на Bloomberg.
Съобщава се, че проектът е в ранен стадий и не е ясно дали продуктите някога ще станат реалност. Но сега, когато Apple прекрати десетилетните си усилия за създаване на електрически автомобил, домашните роботи могат да бъдат "следващото голямо нещо" на компанията, твърдят запознати с въпроса пред Bloomberg.
През последните години технологичният гигант проучва нови начини за привличане на приходи, особено след като хората задържат телефоните си по-дълго. Той се насочи към абонаментни услуги като Apple TV Plus и Apple Music и пусна изцяло нови продукти като Apple Vision Pro - който с цената си от 3500 долара и не многото, което може да предложи, вероятно ще отнеме години, за да постигне широко разпространение.
Но роботиката за дома може да предложи на компанията нов начин за използване на изкуствен интелект и да стъпи в домовете на хората. Слуховете сочат, че наред с мобилен робот Apple е разработила "усъвършенствано домашно устройство за маса, което използва роботика за преместване на дисплея". Този интелигентен дисплей е по-напреднал от мобилния робот и "през годините е бил добавян и премахван от продуктовата пътна карта на компанията", според доклада, тъй като ръководителите не са имали съгласие дали изобщо да се занимават с този продукт.
Макар че Apple не бърза с внедряването на изкуствен интелект в своите продукти и услуги, тя би могла да използва всеки напредък в тази област, за да стимулира предложенията си за роботи, за които се говори. Ако компанията в крайна сметка пусне домашен робот, той ще се присъедини към редиците на робота Astro на Amazon за 1 600 долара, който може да доставя закуски, да патрулира в дома ви и да ви следва, докато провеждате видеоразговор.
Според Bloomberg Apple също така предвижда роботът ѝ да работи като инструмент за видеоконференции, който може да се движи сам, и дори е предложила идеята да го накара да върши домакинска работа, например да мие чинии. Дали тези по-амбициозни функции - или дори самите роботи - ще видят бял свят, не е ясно. Но ако това се случи, вероятно ще минат няколко години, преди в дома ви да се подвизава робот на Apple.
Да надникнем в кухнята на технологията
Подобно на много други приложения на изкуствения интелект, домашните роботи на този етап са изключително автоматизирани с минимална проактивност и автономия. Наистина, роботите се обучават да изпълняват все по-сложни домакински задачи - от избърсване на разливи до сервиране на храна. Много от тези домашни роботи се обучават чрез подражание; те са програмирани да копират движенията, които човекът физически извършва с тях.
Оказва се, че роботите са отлични имитатори, но ако инженерите не ги програмират и да се приспособяват към всички възможни предизвикателства и неочаквани сценарии, роботите невинаги знаят как да се справят с тези ситуации, освен да започнат задачата си отначало.
Сега инженерите от Масачузетския технологичен институт се стремят да дадат на роботите малко здрав разум, когато се сблъскат със ситуации, които ги изтласкват от техния обучен път. Те са разработили метод, който свързва данните за движението на роботите със "здравия разум" на големите езикови модели или LLM.
Техният подход позволява на робота логически да анализира много дадени домакински задачи на подзадачи и физически да се адаптира към прекъсванията в рамките на подзадачата, така че роботът да може да продължи напред, без да се налага да се връща и да започва задачата отначало - и без да се налага инженерите изрично да програмират корекции за всяка възможна повреда по пътя.
Ученето по подражание е основен подход, който дава възможност за използване на домашните роботи. Но ако роботът сляпо имитира траекториите на движение на човека, малките грешки могат да се натрупат и в крайна сметка да провалят останалата част от изпълнението. С метода на МИТ, роботът може да коригира сам грешките при изпълнението и да подобри цялостния успех на задачата.
Изследователите илюстрират новия си подход с една проста задача: да вземеш топчета от една купа и да ги изсипеш в друга. За да се справят с тази задача, инженерите обикновено придвижват робот, който извършва движенията на загребване и изсипване - всичко това в една плавна траектория. Те могат да направят това многократно, за да дадат на робота няколко човешки демонстрации, които да имитира.
Екипът осъзнава, че докато човекът може да демонстрира една единствена задача наведнъж, тази задача зависи от поредица от подзадачи или траектории. Например, роботът трябва първо да достигне до купата, преди да може да загребе, трябва да загребе топчета, преди да се придвижи до празната купа, и т.н. Ако роботът бъде тласнат или подтикнат да направи грешка по време на някоя от тези подзадачи, единственият му изход е да спре и да започне отначало, освен ако инженерите не маркират изрично всяка подзадача и не програмират или не съберат нови демонстрации за робота, за да се възстанови от споменатия провал, за да се даде възможност на робота да се самокоригира в момента. Това ниво на планиране е много досадно.
Вместо това учените откриват, че част от тази работа може да бъде свършена автоматично от големи езикови модели. Тези модели за дълбоко обучение обработват огромни библиотеки от текст, които използват, за да установят връзки между думи, изречения и параграфи. Чрез тези връзки LLM може да генерира нови изречения въз основа на това, което е научил за вида на думата, която вероятно ще последва последната.
От своя страна изследователите установиха, че в допълнение към изреченията и параграфите, LLM може да бъде подканен да създаде логически списък с подзадачи, които биха били включени в дадена задача. Например, ако му се зададе задача да изброи действията, свързани с преливането на топчета от една купа в друга, LLM може да създаде поредица от глаголи като "достигам", "загребвам", "пренасям" и "изсипвам".
Езиковите модели имат начин да ви кажат как да направите всяка стъпка от дадена задача на естествен език. Непрекъснатата демонстрация от страна на човека е въплъщение на тези стъпки във физическото пространство. Целта на учените е да свържат двете, така че роботът автоматично да знае на какъв етап е в дадена задача и да може сам да препланира и да се възстанови.
За своя нов подход екипът е разработил алгоритъм за автоматично свързване на етикета на естествен език на LLM за определена подзадача с позицията на робота във физическото пространство или с изображение, което кодира състоянието на робота. Съпоставянето на физическите координати на робота или на изображение на състоянието на робота с етикет на естествен език е известно като "заземяване". Новият алгоритъм на екипа е проектиран така, че да се научи на "класификатор" на заземяването, което означава, че той се научава автоматично да определя в каква семантична подзадача се намира роботът - например "достигане" срещу "загребване" - като се имат предвид неговите физически координати или изглед на изображението.
Класификаторът за заземяване улеснява този диалог между това, което роботът прави във физическото пространство, и това, което LLM знае за подзадачите, както и за ограниченията, на които трябва да обърне внимание в рамките на всяка подзадача.
Има ли практическо бъдеще пред идеята?
Подобни обяснения вдъхват надежди, но засега те са ограничени преди всичко до лабораториите и чертожните дъски. Освен ако не броим Roomba, технологичната индустрия не е имала голям успех в навлизането на пазара на домашните роботи. Най-смелият ход беше направен от Amazon през 2021 г., когато дебютира с недотам впечатляващия си "iPad на колела" Astro, който получи доста слаб отзвук. Роботът, който вероятно е като сбъднат кошмар за неприкосновеността на личния живот, не се продава добре и компанията се бори да намери пазарна цел за продукта. Последно чухме, че Amazon се опитва да го продава като някакъв вид "охранител" за малкия бизнес, което, меко казано, изглежда съмнително.
Областта на хуманоидната роботика преживява бърза трансформация, тъй като различни компании представят усъвършенствани проекти, готови да предефинират интегрирането на автоматизацията в ежедневието. С възхода на роботизираните технологии, особено в сферата на хуманоидната роботика, тези проекти от най-високо ниво показват развиващия се пейзаж на изкуствения интелект и потенциалното им бъдещо въздействие. Ако тази траектория се запази, хуманоидните роботи скоро могат да станат неразделна част от работната сила, като предефинират производителността и сътрудничеството между човека и робота.
Ще успее ли Apple там, където Amazon се провали? Само времето ще покаже. Казват, че никога не трябва да залагате срещу Apple, но компанията, известна с красивите си и завладяващи продуктови линии, направи някои забележителни фала през последните години. Първо, нейният главозамайващ VR продукт, Vision Pro, дебютира със смесени отзиви, а сега Apple Car е мъртъв. Трябва ли да затаим дъх за домашния помощник на Apple или просто да извърнем очи и търпеливо да изчакаме iPhone 16?
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.