Digital Age: Китайският лунен скафандър – още една стъпка към заветното кацане на Луната през 2030 г.

Digital Age: Китайският лунен скафандър – още една стъпка към заветното кацане на Луната през 2030 г.

Китай направи крачка напред в амбициозния си план за кацане на астронавти на Луната до 2030 г. - представи специално разработения скафандър, който екипажът ще облече за това, което се очаква да бъде знакова мисия в космическата програма на страната.

Светът стана свидетел на новото "лице" на космическите амбиции на Пекин по време на церемония в края на септември в югозападната част на Китай, община Чунцин.

Техническо лице от китайската Агенция за космически полети изпробва скафандъра, който Китай възнамерява да започне да използва за мисии на Луната с екипаж до 2030 г., като демонстрира различни движения и жестове, включително изкачване по стълби.

Цялостният дизайн на скафандъра за кацане на Луната е вдъхновен от традиционната китайска броня, което подчертава здравия и решителен вид на скафандъра. В него има и ленти, които винаги са били важен елемент в дизайна на китайските космически костюми. Други също приветстваха естетиката на костюма, като държавните медии описаха, че червените ивици на горните крайници са вдъхновени от панделките на „летящите апсари“ или божества, които се появяват в древното изкуство в западния китайски град Дунхуан, а тези на долните крайници приличат на пламъци от изстрелване на ракети. Друг дизайнер от екипа - Уан Чунхуей - заяви пред държавните медии, че пропорциите на скафандъра ще накарат астронавтите да „изглеждат по-одухотворени и величествени“ и „ще накарат нас, китайците, да изглеждаме силни и красиви, когато стъпим на Луната“.

По-рано тази година китайските официални лица оповестиха имената на космическите кораби за лунната мисия с екипаж - космическият кораб беше наречен Mengzhou или „Кораб на мечтите“, а спускаемият апарат - Lanyue или „Лунна прегръдка“.

Мултифункционален костюм

Новият лунен скафандър е еволюция на Feitian - първия китайски космически скафандър, който е местно производство. Feitian означава „летящ в небето“ и е името на легендарна будистка богиня.

"Скафандърът за извънгабаритна дейност Feitian е предназначен за използване в ниска околоземна орбита, където астронавтите се носят в среда на микрогравитация“, казва Джан Уансин, директор на Бюрото за проектиране на скафандри и заместник главен конструктор на системата за астронавти в Китайския център за изследване и обучение на астронавти.

„Затова избрахме елемента на лентата, за да предадем усещането за свободно движение“, заяви той пред държавната Китайска централна телевизия. „Скафандърът е предназначен за лунни изследвания, като ходене и работа по повърхността на Луната, така че бихме искали да предадем и усещането за силна воля и непоколебимост, което интегрирахме органично в дизайна на скафандъра.“

След демонстрацията на скафандъра Ян Ливей, заместник-главен конструктор на китайската космическа програма с екипаж и първи китайски астронавт, обяви старта на публична кампания за даване на име на новия лунен скафандър. Кампанията ще приключи на 31 октомври 2024 г.

Експертите по първия в историята на Китай лунен скафандър предоставиха допълнителни подробности за леката и гъвкава дреха. Според тях качествата на скафандъра включват:

  • Цялостна защитна материя, която предпазва от суровата термична среда и лунния прах.
  • Панорамна козирка, предпазваща от отблясъци, за по-добра видимост.
  • Две камери отстрани на шлема за видеозапис.
  • Многофункционална контролна конзола на гърдите, която оптимизира операциите за по-голяма ефективност.

Промяна в дизайна

За разлика от сегашния китайски скафандър Feitan, новият е проектиран предимно да бъде лек, да отговаря на изискванията за дейности в среда с ниска гравитация, с конфигурации, които позволяват клякане и навеждане с лекота.

Според Уан Чунхуей, заместник-главен дизайнер на системите за обучение на астронавти в Китайския център за изследване и обучение на астронавти, прилягането на костюма трябва да остане незасегнато от промените в позата, за да се приспособи към различните позиции, които ще се изискват на Луната.

„Костюмът позволява повече действия, така че при различни пози, пригодността не трябва да се влияе след промяна на позата. Затова се изисква по-добро прилягане на човешкото тяло“, казва Уанг като добавя, че костюмът прилича повече на обикновени дрехи в сравнение с други скафандри, предназначени за работа извън космическия апарат.

Комплексните фактори на средата

Лунната мисия е различна от изпълнението на мисии в ниска околоземна орбита, тъй като астронавтите ще бъдат изложени на естествено сурова лунна среда, когато извършват извънземни дейности на лунната повърхност. Поради тънката си екзосфера Луната е безпощадно място, изложено както на слънчевите лъчи, така и на студа в космоса. Според НАСА например, температурите в близост до екватора на Луната могат да се повишат до 121°C през деня, а през нощта да паднат до -133°C. Именно сложните фактори на околната среда, като висок вакуум и ниска гравитация, прах и лунна почва, сложна топография на повърхността, високи и ниски температури и силна радиация, ще имат голямо влияние върху работата и защитата на астронавтите. Като се има предвид, че те работят при една шеста от гравитацията, за да се намали метаболитното натоварване на човешкото тяло, е задължително да се ограничи значително теглото на скафандъра.

Тъй като астронавтите ще се разхождат по лунната повърхност и ще извършват научноизследователски дейности, скафандрите трябва да имат по-добри възможности за ергономична поддръжка и да бъдат по-малки и по-интегрирани. Освен това трябва значително да се подобрят възможностите за цялостна защита на обувките за кацане на Луната.

Новата технология привлече вниманието на международната общност.

Главният изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск сподели публикация в платформата X, в която показа видеото от събитието и предложи своя коментар.

„В същото време в Америка Федералната авиационна администрация FAA задушава националната космическа програма в бумащина!“, написа той в очевидна препратка към възприеманата скорост, с която Китай укрепва космическата си програма в сравнение със САЩ.

Бюджетът на SpaceX - и личното богатство на Мъск - се увеличи през последните години благодарение на огромни държавни договори, тъй като НАСА се опитва да привлече частния сектор за космически изследвания и логистика.

Заявка за нов космически лидер

Разкриването на скафандъра за кацане на Луната от страна на Китай идва в момент, когато страната полага значителни усилия да се утвърди като основен играч в космоса - област, към която няколко държави, начело със САЩ, все повече се стремят не само с цел научна полза, но и с оглед на ресурсите и националната сигурност.

През последните години Китайската национална космическа администрация осъществи редица все по-сложни роботизирани лунни мисии, включително първото в историята връщане на лунни проби от далечната страна на Луната по-рано тази година. Тя се опитва да стане втората страна, която ще приземи астронавти на Луната, като заяви, че първата ѝ мисия с екипаж ще се състои до 2030 г.

САЩ, които не са изпращали астронавти на Луната от 1972 г., също планират да изпратят екипаж през това десетилетие, въпреки че забавиха първоначалния си график за мисията си „Артемида III“. Тази мисия няма да излети поне до септември 2026 г., призна НАСА по-рано тази година. През 2023 г. агенцията разкри прототип на своя космически скафандър за мисията - AxEMU.

Новият китайски скафандър беше приветстван в държавните медии като голяма стъпка напред в графика на мисията на страната с екипаж, като експертите отбелязаха необходимостта от специално разработен скафандър за лунните условия в сравнение с тези, използвани при космическите разходки на астронавтите на китайската орбитална космическа станция Tiangong.

Мисията за кацането на Луната е замислена като част от по-широк набор от лунни амбиции, които включват плановете на Китай да създаде международна лунна изследователска станция на южния полюс на Луната до 2040 г., което гарантира, че следващото десетилетие ще стане свидетел на още по-оспорвана надпревара за единствения естествен спътник на Земята, а нейната арена все повече ще се измества от земните лаборатории и заседателни зали именно в самото космическо пространство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ