До Луната и обратно
Космическата индустрия ще достигне обороти за трилиони долари
Мрачна и студена бездна. Космосът изкушава и плаши човечеството, но е по-достъпен от всякога. Само столетие след като подчиниха небето, хората вече гледат отвъд облаците в търсене на начини да достигнат следващата граница. Мощни телескопи отправят дигиталните си лещи към неописани досега кътчета на Галактиката. Смели пионери бъркат дълбоко в джобовете си в търсене на уникалната тръпка. Роботизирани машини пълзят по повърхността на Марс, изпращайки данни в подробности, за които доскоро учените не смееха да мечтаят.
Новият най-добър приятел на астронавта
През юли 2022 г. НАСА отбеляза нова ера в космическите астрономически наблюдения. Агенцията публикува зашеметяващи изображения. Те са получени от космическия телескоп „Джеймс Уеб“, наследник на прочутия „Хъбъл“. Този уникален инструмент ще разкрие непозната информация за множество теми. От планетите, които обикалят около други звезди, през раждането на галактиките до най-ранните години на самата Вселена. Това ще създаде изцяло нов прочит на Космоса.
Местоположението на „Джеймс Уеб“ е пример защо роботизираните изследователи сега превъзхождат хората отвъд земната атмосфера.
Квинтетът на „Стефан“, заснет от космическия телескоп „Джеймс Уеб“, е визуално групиране от 5 галактики и е най-голямото изображение на Webb до момента, покриващо около 1/5 от диаметъра на Луната
НАСА реши „Хъбъл“ да остане на около 700 км над повърхността на нашата планета. Но на тази скромна дистанция телескопът страда значително от светлината, отразена от повърхността на Земята. „Джеймс Уеб“ сега обикаля около нея и Слънцето в точката, наречена L2. Това са почти милион и половина километра разстояние. Специалното му местоположение осигурява орбитална стабилност заедно с тъмнината и ниските температури на Космоса.
Астронавтите направиха цели пет пътувания до „Хъбъл“, за да поправят и надстроят огледалото и инструментите му. При тези мисии, които се случиха между 1993 и 2009 г., бяха инсталирани коригиращи лещи, нови жироскопи. Животът на стария телескоп бе удължен, въпреки че НАСА никога не е обмисляла да модернизира „Джеймс Уеб“. Това би трябвало да позволи на астронавтите да поправят този високотехнологичен шедьовър на стойност 10 млрд. долара. Съществува огромна разлика между изстрелването на хора в околоземна орбита и изпращането им далеч отвъд Луната. „Джеймс Уеб“ е създаден да работи роботизирано, отговаряйки на команди, изпратени от Земята.
До Марс
Разстояние, повече от 100 пъти по-дълго, отколкото до „Джеймс Уеб“. Пътуване, което отнема около седем месеца. Хората вече са изпратили почти 50 роботизирани космически кораба към Червената планета. Всеки от тях е прекарал много месеци, без да се нуждае от вода, храна или кислород. Някои от тези мисии са успешни. Други се провалиха с разочарование.
През август 2022 г. марсоходът Perseverance на НАСА и придружаващият го хеликоптер започнаха подробно изследване на делтата на бивша марсианска река. Там се смята, че може да се намерят признаци на древен живот. За разлика от по-ранните роувъри Spirit и Curiosity, които трябваше да бъдат насочвани от Земята в маневри буквално около всяка скала, Perseverance може сам да навигира пресечения терен. Бъдещите марсоходи ще имат още по-големи възможности. Благодарение на човешкия талант нашите роботи стават все по-компетентни, докато телата ни не. Така че има намаляваща практическа нужда от астронавти. Независимо дали става въпрос за изследване в Космоса или за сглобяване на структури на някоя планета.
Хората обаче реагират най-дълбоко на други хора. Факт, който кара мнозина да се надяват, че някои от нас ще преживеят посещението на друг свят „истински“, а не косвено. Изпращането на астронавти, снабдяването им със средства за оцеляване във враждебната среда на Марс, безопасното им връщане на Земята ще струва стотици милиарди долари.
Високият риск
Такива начинания, които наистина са вдъхновяващи, все повече разчитат на милиардерите и частните спонсори. Те могат да финансират с лични средства тези проекти. И да подкрепят търсещи силни усещания авантюристи, готови да приемат високия риск и дори еднопосочни билети.
Поне през следващите 20 години публично финансираните усилия трябва да продължат да усъвършенстват нашите роботизирани способности. Да изпращат тези земни посланици да изследват Слънчевата система. Да ги използват за изработване на големи структури в Космоса като колектори на слънчева енергия. Но човешкият космически полет, поне отвъд ниската земна орбита, трябва да бъде оставен на милиардерите.
Билетче за Космоса
Изминалата година беше революционна за сектора. Космическият туризъм най-накрая се превърна в реалност. Докато пътуването до звездите изглеждаше като пресилена мечта, компании като SpaceX, Blue Origin и Virgin Galactic го направиха възможно. Всяка от тях изпълни първите си туристически мисии през 2021 г. След големия брой успешни търговски изстрелвания през 2021 г. всяка седмица има нови съобщения за планове за този вид пътувания.
Въпреки че приблизително 600 души са пътували в Космоса, само малка част от тях са били космически туристи. Това означава, че са достигали отвъд земната повърхност с цел отдих или развлечение, а не за научно изследване. Между 2001 и 2009 г. осем космически туристи летяха извън орбита. Всеки от тях използваше държавни ракети и/или държавни космически станции. Инициативата на SpaceX през 2021 г. беше първата изцяло частна мисия. Екипажът дори планира свой собствен маршрут.
Бързото нарастване на интереса към космическия туризъм доведе до появата на много компании. Те проучват, проектират и тестват космически кораби, за да превозват редовно туристи в Космоса. SpaceX и Virgin Galactic са водещи в индустрията. Хората, които някога са мечтали да бъдат звездни туристи, ще могат да избират от три различни вида космически пътувания: суборбитален, орбитален и лунен космически туризъм.
SpaceX обяви планове за проекта dearMoon през 2021 г. – първата в историята подобна мисия. Проектът се финансира от японския милиардер Юсаку Маезава с прогнозирано изстрелване през 2023 г. Той ще използва космическия кораб SpaceX Starship с цел постигане на една обиколка около Луната. Очаква се пътуването да продължи 6 дни. В момента се търсят осем членове на екипажа, които да участват в този исторически проект.
Инициативата на SpaceX през 2021 г. беше първата изцяло частна туристическа мисия
Проектите за първия космически хотел Voyager Station бяха пуснати през 2019 г. от Gateway Foundation. Сега начинанието се наблюдава от Orbital Assembly Corporation. Това е компания за космическо строителство. Тя ще се стреми да изстреля две космически станции с туристическо настаняване. Станция Voyager е планирана да отвори врати през 2027 г. и ще приеме около 400 туристи. Очаква се и Pioneer да отвори врати след три години, като ще приеме 28 туристи при много по-малък капацитет.
Първият космически хотел Voyager Station планира да отвори врати през 2027 г. и ще приеме около 400 туристи
Космическо земеделие
Дали да се харчат пари за изследване на Космоса? Или да се използват за решаване на сериозни проблеми на Земята, като изменението на климата и недостига на храна? Това са въпроси за сериозен дебат.
Селското стопанство се подобрява чрез прилагането на напредъка в космическите изследвания. Все повече продукти се произвеждат с помощта на космически технологии – лиофилизирани храни (процес на дехидратация, използван за съхраняването на развалящи се суровини или за пакетирането им във вид, удобен за транспортиране) или чрез използване на наблюдение на културите от космически обсерватории.
Сателитното наблюдение е може би най-осъзнатата полза от Космоса за земеделието. Като внимателни очи в небето сателитите бдят над земеделските насаждения по целия свят ден и нощ. Специализирани сензори на съответните спътници (например Landsat на НАСА, Envisat на Европейската космическа агенция и RADARSAT на Канадската космическа агенция) следят различни параметри, свързани със селското стопанство. Влажност на почвата, засушаване, наводнения, изследват се модели на валежи и епидемии от болести по растенията. Сателитните данни ни помагат да предвидим заплахи за несигурността на храните или провал на реколтата.
Космосът е върховната „сурова среда“ за съществуване на живот, включително растения. Изследователи от НАСА изпратиха семена от памук до Международната космическа станция, за да разберат как растат без гравитация. Резултатите от изследването ще помогнат за разработването на сортове памук с по-дълбока коренова система за достъп и по-ефективно абсорбиране на вода от почвата в райони, предразположени към суша.
Космическата икономика включва пълната гама от дейности и използването на ресурси. Те създават стойност и ползи за хората. Този стопански сектор включва всички публични и частни пазари, участващи в разработването, предоставянето и използването на продукти, свързани с Космоса. Но и продукти и услуги, получени от него. Очакванията са, че през 2040 г. цялата тази индустрия ще достигне обороти за трилиони долари.
Космически пътувания
Космосът е върховната „сурова среда“ за съществуване на живот, включително растения
Суборбитални
Те ще достигнат надморска височина от приблизително 100 километра и ще имат няколко минути в Космоса. Пътуващите ще преживеят няколко момента на безтегловност, докато космическият кораб свободно пада обратно на земята. Пазарът на това преживяване в момента е доминиран от две конкурентни компании – Virgin Galactic дебютира на публичния пазар през 2019 г. и Blue Origin, частна космическа компания, финансирана почти изключително от основателя на Amazon Джеф Безос. Билетите достигат 450 хил. долара за 90-минутен космически полет.
Орбитални
Ще достигнат надморска височина от над 400 километра. Орбиталните космически туристи се готвят да прекарват дни или дори повече от седмица в Космоса. Корабът ще бъде поставен на траектория, за да остане за поне една пълна орбита. Поради увеличената дължина, скорост и разстояние орбиталните космически полети са значително по-скъпи. Твърди се, че през септември 2021 г. четиримата пътници на SpaceX са платили по 50 млн. долара.
Лунни пътешествия
Те имат за цел да завършат пълни пътувания до Луната с подходящ летателен апарат.
Иво Цеков. Материалът е част от първия брой на специалното издание на списание „Мениджър“ – Tech Connect. Може да бъде намерен в дистрибуторската мрежа, както и онлайн в мобилното приложение ZinZin.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.